Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuba zakázala Sydney dalšímu sportovci

17 2000
M a d r i d - Představitelé kubánského sportu oznámili, že trvají na zákazu startu na olympijských hrách v Sydney pro atletku Niruku Montalvovou, která před rokem získala španělské občanství. Navíc rozšířili listinu emigrantů, kteří se ocitli v nemilosti, i o vodního pólistu Ivana Pereze, nyní rovněž španělského občana. Podle olympijských regulí může sportovec, u něhož došlo ke změně státní příslušnosti, reprezentovat na OH až po třech letech. Předčasný start je možný pouze v případě, že jej povolí olympijský výbor původní vlasti. To Kuba letos odmítla už u tří sportovců.

Již dříve vystavili kubánští představitelé veto atletce Montalvové, mistryni světa ve skoku dalekém, a kanoistovi Angelu Perezovi, který nyní reprezentuje USA. Montalvová se do Španělska vdala, Perez emigroval. Nyní má start v Sydney zakázán i jeho jmenovec Ivan. Ten se do Španělska odstěhoval v roce 1995, rok poté, co reprezentoval Kubu ve vodním pólu na světovém šampionátu. Občanství získal 23. října 1997, takže tříletá lhůta vyprší v průběhu her.

Všechny tyto skutečnosti oznámil předseda kubánského sportovního svazu Humberto Rodriguez svému španělskému protějškovi Juanu Antoniovi Gomez-Angulovi na půlhodinové schůzce na letišti v Madridu. "Kubánci to považují za věc principu," sdělil pak Gomez-Angulo na tiskové konferenci a podotkl, že stanovisko druhé strany by mohl změnit snad jen "záchvěv šlechetnosti."

Roztržka mezi oběmi zeměmi vyvrcholila v minulém týdnu, kdy kubánští sportovci včetně výškaře Javiera Sotomayora předčasně odcestovali z přípravného tábora v Guadalajaře, městečku poblíž Madridu. Olympionici se tam připravovali od května a původně měli setrvat až do 5. září.

K podpoře španělské výpravy byl vyzván i předseda MOV Juan Antonio Samaranch. Podle jeho názoru se může celá záležitost vyřešit jen na politické úrovni.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz