Kuba zakázala Sydney dalšímu sportovci

17 2000
M a d r i d - Představitelé kubánského sportu oznámili, že trvají na zákazu startu na olympijských hrách v Sydney pro atletku Niruku Montalvovou, která před rokem získala španělské občanství. Navíc rozšířili listinu emigrantů, kteří se ocitli v nemilosti, i o vodního pólistu Ivana Pereze, nyní rovněž španělského občana. Podle olympijských regulí může sportovec, u něhož došlo ke změně státní příslušnosti, reprezentovat na OH až po třech letech. Předčasný start je možný pouze v případě, že jej povolí olympijský výbor původní vlasti. To Kuba letos odmítla už u tří sportovců.

Již dříve vystavili kubánští představitelé veto atletce Montalvové, mistryni světa ve skoku dalekém, a kanoistovi Angelu Perezovi, který nyní reprezentuje USA. Montalvová se do Španělska vdala, Perez emigroval. Nyní má start v Sydney zakázán i jeho jmenovec Ivan. Ten se do Španělska odstěhoval v roce 1995, rok poté, co reprezentoval Kubu ve vodním pólu na světovém šampionátu. Občanství získal 23. října 1997, takže tříletá lhůta vyprší v průběhu her.

Všechny tyto skutečnosti oznámil předseda kubánského sportovního svazu Humberto Rodriguez svému španělskému protějškovi Juanu Antoniovi Gomez-Angulovi na půlhodinové schůzce na letišti v Madridu. "Kubánci to považují za věc principu," sdělil pak Gomez-Angulo na tiskové konferenci a podotkl, že stanovisko druhé strany by mohl změnit snad jen "záchvěv šlechetnosti."

Roztržka mezi oběmi zeměmi vyvrcholila v minulém týdnu, kdy kubánští sportovci včetně výškaře Javiera Sotomayora předčasně odcestovali z přípravného tábora v Guadalajaře, městečku poblíž Madridu. Olympionici se tam připravovali od května a původně měli setrvat až do 5. září.

K podpoře španělské výpravy byl vyzván i předseda MOV Juan Antonio Samaranch. Podle jeho názoru se může celá záležitost vyřešit jen na politické úrovni.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz