Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kubina by Kanaďanům urazil hlavu

19 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V poněkud schizofrenní situaci byli čeští hokejisté před závěrečným utkáním základní skupiny s Kanadou. Věděli, že prohra by jim ve čtvrtfinále místo Ruska přihrála do cesty přijatelnějšího soupeře Finsko, zároveň však nechtěli velmi prestižní zápas prohrát. "Takové spekulace nepřicházejí v úvahu. Máme svoji hrdost a hrajeme za vlast. Když je šance porazit Kanadu, musíme ji využít," shrnul pocity hráčů kapitán Jaromír Jágr.

Ještě o něco patetičtěji mluvil na toto téma obránce Pavel Kubina. "Když vezmu na sebe reprezentační dres, je to pro mě pocta. Vím, že je celý národ za námi. V takové situaci nejde spekulovat a na olympiádě schválně prohrávat, i když osobně bych si raději přál Finy," říká.

Možnost, že by čeští hráči zápas vypustili, skutečně nepřicházela v úvahu. Ve hře bylo příliš emocí. Hned od začátku se hrál tvrdý hokej s maximálním nasazením a zámořští hráči vyrukovali s několika tvrdými zákroky. Drsný byl zejména Owen Nolan, který si dvakrát vyšlápl na Reichla. "Je to jejich stará taktika. Myslí si pořád, že se jich bojíme, ale už dávno to tak není," tvrdí Kubina.

Kanaďané několikrát v brankovišti atakovali Haška, což většinou čeští obránci netrestali. Až v poslední minutě poslal Roman Hamrlík krosčekem zezadu k ledu Theo Fleuryho. Natolik tím rozlítil generálního manažera Wayne Gretzkého, jenž láskou k českému hokeji zrovna neoplývá, že se na toto téma naštvaně rozhovořil na tiskové konferenci.

"Bylo to od Hamrlíka zbabělé. Za to by měl mít trest do konce turnaje. Kdyby něco takového udělal Kanaďan, tak by se mi hned evropští novináři ptali, co tomu říkám. Když to udělají Češi, je to OK. Oni nás nenávidí. Chtějí nás porazit, dostat na kolena," uvedl Gretzky a zároveň si postěžoval na americká média, která prý nadměrně kritizují kanadský tým. "Je to prostě americká propaganda."

Jiný názor na tuto věc měl Kubina, který jen litoval, že se jeho spoluhráči chovali měkce. "Kdybych byl na ledě, když si dovolovali na Dominika, tak bych těm Kanaďanům urazil hlavu. Oni hrají do těla, krosčekují, ale když se někdo opře do nich, tak se jim to nelíbí. Hlavně Fleurymu."

Nezvykle zamlklý byl prý i kanadský kapitán Mario Lemieux, který se s českými hokejisty příliš nebavil. "Dal mi jednou loktem a byl dneska nějaký protivný. Po zápase se moc nesmál. Nic jsme si neřekli, ale my se většinou moc nebavíme," říká jeho pittsburghský spoluhráč Jan Hrdina.

Jágr celkem Lemieuxov rozpoložení chápal. "Musí být pod hrozným tlakem. Jen si vezměte, kolik je tady jejich novinářů. A být teď Kanaďanem není v téhle chvíli žádná slast. Dělají z vás superhvězdy a pak porazíte Německo 3:2 a se Švédskem prohrajete," tvrdí Jágr, který se podobně cítil po Světovém poháru v roce 1996. "Jak se dostaneš do té díry, těžko lezeš ven. A nejsou stroje, jsou to také jen lidi."

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz