Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Schurtera bych si v závěru zase věřil, říká obhájce zlata Kulhavý

19 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - V neděli pojede s bikerem Jaroslavem Kulhavým po trati v Deodoru poslední česká naděje na olympijskou medaili. Obhájce vítězství z Londýna znovu patří mezi favority. "To zlato mě uklidňuje, závod mě nehodí úplně do stresu," řekl ve vesnici při setkání s českými reportéry.

Jak se vám líbí zdejší trať?
Je podobná jako v Londýně. Tady je trošku těžší, s jedním delším kopcem. Uvidíme, jestli bude horko. Momentálně na neděli hlásí déšť a ochlazení, což by bylo trošku lepší.

Fotogalerie

Co by déšť udělal s tratí?
To nikdo neví. Jestli by se udělalo blátíčko... Většinou se jede po písku, do toho jsou kameny. Na několika místech je tvrdá červená hlína, co by s ní déšť provedl, to zatím nevíme. Bylo by nepříjemné, kdybychom čtyři dny trénovali nasuchu a před závodem by se podmínky změnily.

Přál byste si, aby se srážková předpověď změnila?
Líbilo by se mi, kdyby se ochladilo. Klidně i déšť, hlavně ne totální horko, které závod dělá ještě mnohem náročnějším.

Jaký ve vás ta trať vyvolává pocit? Říkáte si: Jo, tady by to šlo?
To se těžko odhaduje, když po ní jedu sám a udávám si tempo. Vím, která místa mě bolí víc a která míň. Ale záleží na tom, v jaké rychlosti se pojedou při závodě. Kde se pojede naplno a kde bude šance si odpočinout. Pole se nejspíš hodně roztáhne. Za technickou sekcí se vytvoří rozestupy.

Jan Škarnitzl (zprava), Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink při tréninku horských...

Jan Škarnitzl (zprava), Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink při tréninku horských kol v Riu.

Takže po startu hurá vpřed?
Určitě. Bude důležité vyrazit dopředu na co nejlepší pozici. Kontrolovat závod, aby se tam člověk nezasekl. Někdo před vámi spadne, ideální stopa je jenom jedna, zastavíte se a najednou máte pět deset vteřin pryč, což se pak těžko dohání.

Potkali jste se tu se Švýcarem Schurterem? Hecovali jste se?
Zatím jsme se míjeli. On trénuje spíš odpoledne. Většinu soupeřů jsem viděl, třeba Peťu Sagana, se kterým jsme se projeli po okruhu. Oproti Světovému poháru je to tady komornější, protože startuje méně závodníků. V tréninku se s nikým netlačíme.

Před Londýnem se o vás a medaili moc nemluvilo. Teď je to jiné, že?
Ale já jsem i před Londýnem měl nejvyšší cíl. Rozdíl je v tom, že letos byly dva vrcholy - jedním bylo mistrovství světa v Novém Městě. Další změnou bylo zranění ruky ze začátku roku, kvůli kterému jsem ztratil dva měsíce přípravy. Musel jsem ji celou převrátit. Doufám, že to všechno klapne.

Olympijským šampionem v závodu horských kol se stal Švýcar Nino Schurter. (21....

Nino Schurter v Riu

Může vám tu londýnská zkušenost pomoct?
Nějakým způsobem mě uklidňuje. Nemusí mě to házet do stresu, v jakém je Nino Schurter. On ví, že poslední roky je nejlepší, letos je nejsilnější. A přesto na zlato nedosáhl. Bude v jiných nervech než já. Chce si ten cíl splnit. Ale já mám taky obrovskou motivaci získat další medaili. Udělám všechno, aby se to podařilo.

Se Schurterem se znáte od juniorů. Víte o sobě všechno?
Myslím, že jo. Víme, jak ten druhý závodí. Samozřejmě Nino vítězství posbíral víc. Ale když už jsme spolu zůstali jen my dva a rozhodovalo se mezi námi, bilance je úspěšnější pro mě. Kdyby ta situace nastala v neděli, zase bych si věřil.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze