Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuriozita v Riu. Olympijský maraton poběží poprvé v historii trojčata

3 2016
Jsou tři: Leila, Liina a Lily Luikovy. Všechny se narodily 14. října 1985, všechny jsou to drobné blondýnky s uhrančivýma modrýma očima a všechny sakra rychle běhají. No a teď mají v plánu společně přepsat olympijskou historii - chtějí být prvními trojčaty závodícími na olympijských hrách.

Dvojčata na olympijských hrách? Žádná novinka.

Pod pěti kruhy už v historii bojovalo celkem 188 dvojčat, z toho 127 bratrských, 53 sesterských a 8 smíšených. Těmi nejúspěšnějšími pak není nikdo jiný než slovenští bratři Hochschornerové, trojnásobní olympijští vítězové.

Ale trojčata?

To pod pěti kruhy ještě nebylo.

V Riu se o tuhle kuriózní premiéru postarají tři blonďaté dívky z Estonska. Od mládí milují sport. „Pořád jsme se hýbaly, tancovaly. I to nás dotáhlo k profesionálnímu sportu,“ říká Lily Luiková.

K běhání je ale dotáhla ta nejstarší – Liina, podle které mají všechny dispozice spíš pro dálkové běhy než pro sprinty.

A tak se jim ve čtyřiadvaceti všechny na estonské univerzitě v Tartu začaly věnovat pod dohledem trenéra Harryho Lemberga.

„Už po roce jsme měly doma skvělé výsledky. Myslely jsme si, že bychom mohly něčeho dosáhnout i za hranicemi, třeba se dostat na mistrovství Evropy nebo na olympijské hry,“ vzpomíná Lily.

Šly si za svým snem a před dvěma lety se staly prvními trojčaty na atletickém mistrovství Evropy v Curychu.

Ale tady pohádka nekončí. Rio v tu chvíli vlastně nebylo až tak daleko. Trojice si vytvořila vlastní slogan „Trio to Rio“ a sestry doufaly, že zvládnou zaběhnout olympijský limit, který byl stanoven na 2:45:00.

Povedlo se to Lily i Liině a čekalo se, jestli to zvládne i třetí Leila. Po maratonu v Hamburku už bylo jasné, že trojice bude v Brazílii kompletní.

Občas trénují každá jinde, ale zimu spolu tráví pravidelně v Keni ve vysoké nadmořské výšce. „Trénovat samotná je nuda,“ vysvětluje Leila Luiková.

Spolupracují všude, někdy i během závodů, kdy chvíli jedna druhé rozráží vzduch. A když náhodou jedna z trojice chybí, už to není ono. „Pokud jedna z nás nemůže závodit, chybí nám. Nejsme kompletní tým, jedna část chybí a my to cítíme,“ povídá Lily Luiková.

03.června 2016 v 07:25, příspěvek archivován: 03.června 2016 v 15:50

#triotorio on pildis, aga kes kurat need särgid disainis? Sama hästi võiks sponsorid rahapakke põletada. pic.twitter.com/x422iO5o1d

Samy ví, že svým vzhledem přidělávají vrásky na čele organizátorům i komentátorům. Kvůli své podobnosti dokonce můžou na dresu nosit kromě příjmení i své vlastní jméno. „Někdy se nás snaží rozeznat i podle čísel, protože máme stejné oblečení i podobnou techniku běhu,“ směje se Liina Luiková.

V tuhle chvíli všechny tři trénují v severní Itálii, ze které následně odletí přímo do Brazílie, kde rozhodně nebudou favoritkami. Olympijský rekord na loňských Hrách stanovila Etiopanka Gelanaová časem 2:23:7. Přitom nejrychlejší a zároveň nejstarší z trojice, Leila, má osobní rekord 2:37:12.

„Našim snem je medaile, ta by byla skvělá. Ale musíme žít v realitě, je velmi těžké konkurovat Keňankám. Zatím nejsme na jejich úrovni, ale za dva za tři roky? Uvidíme,“ doufá Leila Luiková.

Pro Rio je ale cíl jiný: doběhnout maraton společně až do cíle.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz