Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuriozita v Riu. Olympijský maraton poběží poprvé v historii trojčata

3 2016
Jsou tři: Leila, Liina a Lily Luikovy. Všechny se narodily 14. října 1985, všechny jsou to drobné blondýnky s uhrančivýma modrýma očima a všechny sakra rychle běhají. No a teď mají v plánu společně přepsat olympijskou historii - chtějí být prvními trojčaty závodícími na olympijských hrách.

Dvojčata na olympijských hrách? Žádná novinka.

Pod pěti kruhy už v historii bojovalo celkem 188 dvojčat, z toho 127 bratrských, 53 sesterských a 8 smíšených. Těmi nejúspěšnějšími pak není nikdo jiný než slovenští bratři Hochschornerové, trojnásobní olympijští vítězové.

Ale trojčata?

To pod pěti kruhy ještě nebylo.

V Riu se o tuhle kuriózní premiéru postarají tři blonďaté dívky z Estonska. Od mládí milují sport. „Pořád jsme se hýbaly, tancovaly. I to nás dotáhlo k profesionálnímu sportu,“ říká Lily Luiková.

K běhání je ale dotáhla ta nejstarší – Liina, podle které mají všechny dispozice spíš pro dálkové běhy než pro sprinty.

A tak se jim ve čtyřiadvaceti všechny na estonské univerzitě v Tartu začaly věnovat pod dohledem trenéra Harryho Lemberga.

„Už po roce jsme měly doma skvělé výsledky. Myslely jsme si, že bychom mohly něčeho dosáhnout i za hranicemi, třeba se dostat na mistrovství Evropy nebo na olympijské hry,“ vzpomíná Lily.

Šly si za svým snem a před dvěma lety se staly prvními trojčaty na atletickém mistrovství Evropy v Curychu.

Ale tady pohádka nekončí. Rio v tu chvíli vlastně nebylo až tak daleko. Trojice si vytvořila vlastní slogan „Trio to Rio“ a sestry doufaly, že zvládnou zaběhnout olympijský limit, který byl stanoven na 2:45:00.

Povedlo se to Lily i Liině a čekalo se, jestli to zvládne i třetí Leila. Po maratonu v Hamburku už bylo jasné, že trojice bude v Brazílii kompletní.

Občas trénují každá jinde, ale zimu spolu tráví pravidelně v Keni ve vysoké nadmořské výšce. „Trénovat samotná je nuda,“ vysvětluje Leila Luiková.

Spolupracují všude, někdy i během závodů, kdy chvíli jedna druhé rozráží vzduch. A když náhodou jedna z trojice chybí, už to není ono. „Pokud jedna z nás nemůže závodit, chybí nám. Nejsme kompletní tým, jedna část chybí a my to cítíme,“ povídá Lily Luiková.

03.června 2016 v 07:25, příspěvek archivován: 03.června 2016 v 15:50

#triotorio on pildis, aga kes kurat need särgid disainis? Sama hästi võiks sponsorid rahapakke põletada. pic.twitter.com/x422iO5o1d

Samy ví, že svým vzhledem přidělávají vrásky na čele organizátorům i komentátorům. Kvůli své podobnosti dokonce můžou na dresu nosit kromě příjmení i své vlastní jméno. „Někdy se nás snaží rozeznat i podle čísel, protože máme stejné oblečení i podobnou techniku běhu,“ směje se Liina Luiková.

V tuhle chvíli všechny tři trénují v severní Itálii, ze které následně odletí přímo do Brazílie, kde rozhodně nebudou favoritkami. Olympijský rekord na loňských Hrách stanovila Etiopanka Gelanaová časem 2:23:7. Přitom nejrychlejší a zároveň nejstarší z trojice, Leila, má osobní rekord 2:37:12.

„Našim snem je medaile, ta by byla skvělá. Ale musíme žít v realitě, je velmi těžké konkurovat Keňankám. Zatím nejsme na jejich úrovni, ale za dva za tři roky? Uvidíme,“ doufá Leila Luiková.

Pro Rio je ale cíl jiný: doběhnout maraton společně až do cíle.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...Najdete na iDNES.cz