Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skvělá kvalifikace, všichni tři čeští oštěpaři jsou ve finále

Jakub Vadlejch během kvalifikace na olympijských hrách v Riu. | foto: Reuters

18 2016
Prvním pokusem se nedostal ani za 80 metrovou hranici. Ten druhý už byl lepší, ale až tím třetím za 83,27 metru se Jakub Vadlejch probojoval do finále olympijských her. Ve druhé kvalifikační skupině ho napodobili další dva Češi - Petr Frydrych a Vítězslav Veselý a Česko tak bude mít v sobotním finále trojnásobné zastoupení.

Klíč pro postup do sobotního finále byl vlastně jednoduchý - hodit „jen“ za hranici 83 metrů. Pokud by se to nepovedlo dostatečnému počtu oštěpařů, postoupilo by dvanáct nejlepších.

V první kvalifikační skupině se představila letošní česká jednička Jakub Vadlejch, který už hodil 87,20 metru.

Fotogalerie

Otázkou bylo, jestli na něj znovu nedolehne tíha okamžiku jako na předchozích světových i evropských šampionátech.

Pod dohledem svého trenéra Jana Železného zahájil Vadlejch kvalifikační jízdu prvním pokusem za 78,23 metru. To zatím na přímý postup do finále nestačilo.

Prvním pokusem naopak postoupil Němec Julian Weber, který hodil oštěp do vzdálenosti 84,46 metru.

Vadlejch se druhým pokusem dostal za 80 metrovou hranici, ale stále to na finále bylo málo. Až třetí pokus byl takový, jaký si přál. Už při odhodu rozpřáhl ruce - věděl, že to bude daleko. Nakonec 83,27 metru a přímý postup do prvního velkého finále v kariéře.

„Je to pro mě úleva. Jsem spokojený a možná to je i zadostiučinění za všechny roky,“ řekl Vadlejch.

„Věděl jsem, že jsem poslední závody naházel velké výkony a mám to v sobě. Takové házecí sebevědomí hrozně pomůže,“ prohlásil. Sám tušil, že třetím pokusem musí hodit za 83 metrů, jinak se nejspíš do finále nedostane. „Ten střed kolem 80 metrů se hrozně zvedl, umí to obrovské kvantum lidí,“ upozornil.

Spolu s Vadlejchem ještě z první skupiny postoupili další čtyři oštěpaři.

Ve druhé skupině hned prvním pokusem ulétl obhájce zlaté medaile Keshorn Walcott, který hodil úžasných 88,68 metru.

Čechům to tak daleko nelétalo.

Petr Frydrych prvním pokusem hodil 78,57 metru, Vítězslav Veselý pak 81,32. Na vlas stejně daleko navíc Veselý hodil i ve druhém kole a pokud chtěl postoupit, věděl, že musí ještě pár metrů přidat.

Třetí pokus stejně jako předtím Vadlejchovi vyšel i Frydrychovi, který se dostal za hranici 83 metrů a zajistil si přímý postup do finále.

„Trochu mě mrzí, že jsem si to nechal až na třetí hod, že jsem to nehodil hned na začátku. Ale na druhou stranu je to velké povzbuzení,“ prozradil Frydrych. „Při velkých akcích jsem se vždycky trochu sesypal, teď jsem věděl až do konce, co dělat. Jsem rád, že to tam posledním pokusem padlo. Soutěž byla dlouhá, bylo nás tam hodně,“ dodal.

Postoupit nakonec zvládl i obhájce bronzové medaili z Londýna. Veselý sice kvalifikační limit nepřekonal, přesto z desátého místa do finále prošel.

„Výsledky jsou letos vyrovnané na vyšších metrech. Když dají kvalifikaci ráno, tak je to většinou na menších metrech, protože někdo to ráno prostě nedá. A když to dají večer, je to většinou dobré. A ještě, když to je v zemi, kde je teplo, což je pro oštěpaře ideál, tak to lítá,“ komentoval kvalifikační boje.

V neděli od 1:55 SELČ tak budou ve finále český oštěp poprvé v historii reprezentovat tři oštěpaři.

Atletika

Kvalifikace:
Oštěp:
1. Walcott (Trinidad a Tobago) 88,68, ...5. Frydrych 83,60, 7. Vadlejch 83,27, 10. Veselý (všichni ČR) 82,85 - všichni postoupili do finále.

Autor:


Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz