Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Kvalifikace skokanů na velkém můstku: Češi postupují, Hájek jako třetí

Švýcar Simon Ammann plachtí vzduchem během tréninku v olympijském areálu ve Whistleru. | foto: AP

19 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V olympijské kvalifikaci skokanů na lyžích na velkém můstku uspěli podle očekávání všichni Češi, a také podle očekávání byl z nich nejlepší Antonín Hájek. Skvělý letec přistál na značce 137,5 metru, což ho vyneslo na třetí místo za dvěma Japonci Kasaiem a Itoem.

Veterán Noriaki Kasai letěl vzduchem 142,5 metru a bez potíží si připsal kvalifikační triumf. "Získal jsem dobrý pocit do závodu," říkal Japonec.

Neporazil však vedoucí desítku skokanů Světového poháru. Ti jdou do závodu automaticky a jury je pustila na můstek z nájezdu o šest oken nižšího. Ammann a Schlierenzauer nahnali velelety v tréninku pořadatelům strach.

Z favorizované desítky, která skákala mimo soutěž si
nejlépe vedl Nor Anders Jacobsen se 142,5 metry. Za ním skončil lídr Světového poháru Simon Ammann
se 140 metry. V sobotu bude útočit na čtvrté olympijské individuální zlato. To ještě nikdy žádný skokan nezískal.

Ve Whistleru postoupili Antonín Hájek, Jakub Janda, Roman Koudelka i olympijský debutant Martin Cikl, který nahradil Lukáše Hlavu.

Nejlépe z Čechů si vedl Hájek, který skočil 137,5 metru a v kvalifikaci se podělil o třetí místo s Finem Mattim Hautamäkim a Andreasem Wankem z Německa.

"Dobrý můstek, dobrý pocit," hodnotil český letec. "Velký můstek mi přece jen vyhovuje víc."

Švýcar Andreas Küttel během svého pokusu v kvalifikaci závodu skokanů na velkém můstku.NEZKLAMAL. Švýcar Simon Ammann měl již před kvalifikací postup zajištěn, přesto znovu předvedl vynikající skok.Rakouský skokan Gregor Schlierenzauer během kvalifikace závodu na velkém můstku.

Jakub Janda, ve Vancouveru čtrnáctý ze středního můstku, předvedl 134,5 metru a skončil jedenáctý, Roman Koudelka, který minulou sobotu v olympijské premiéře bral dvanácté místo, byl sedmadvacátý za 127,5 metru.

"Byla tam nervozita, skok nebyl ideální," kroutil hlavou. "Kvalifikace je vždycky nervózní, ani nevím proč. Než jsem šel nahoru, tak jsem byl v pohodě. Pak se ale začalo skákat a já jsem začal nejistět."

Cikl skončil o dvě příčky pod ním, když doskočil do vzdálenosti 126 metrů. A měl stejné pocity jako Koudelka.

"Olympijská premiéra a první ostrý skok, byl jsem poměrně nervózní," říkal. "Jsem ale docela spokojený, nová kombinéza, kterou jsme museli hodinu a půl upravovat, funguje."

Z kvalifikace postoupilo 40 závodníků z 51 uchazečů o místo v hlavním závodě. Jako poslední se radoval Slovák Zmoray, který stejně jako Cikl prožije v sobotu svou olympijskou premiéru.

Závod startuje ve 20:30 SEČ.


Před kvalifikací

Favoritem je na velkém můstku již trojnásobný olympijský vítěz Simon Ammann ze Švýcarska. Stát mu v cestě budou zejména Polák Malysz a Rakušané v čele s výborným Schlierenzaurem. A možná na větších můstcích vždy skvělí Norové.

Češi nastoupili bez Lukáše Hlavy, který v závodě na středním můstku nepostoupil do druhého kola. Nahradil ho Martin Cikl, kterého čeká olympijská premiéra.

Prolomit olympijskou smůlu se pokusí Jakub Janda a na první desítku bude útočit i Antonín Hájek, jenž slabší odraz nahrazuje výbornou prací ve vzduchu. Je to rozený letec.

Kvalifikace skokanů na lyžích na velkém můstku:

1. Kasai (Jap.) 143,5 b. (142,5 m), 2. Ito (Jap.) 142,6 (139,5), 3.
Hautamäki (Fin), Hájek (ČR) a Wank všichni 138 (137,5), ...11. Janda 131,6 (134,5), 27. Koudelka 117 (127,5), 29. Hájek (všichni ČR) 114,3 (126).

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze