Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnasta Jessen spadl při prostných i na koni. Finále zůstalo daleko

Český gymnasta David Jessen v neúspěšné kvalifikaci na olympijských hrách v Riu de Janeiro. | foto: Reuters

7 2016
Sen o olympijském finále se rychle rozplynul. Český gymnasta David Jessen v kvalifikaci víceboje spadl jak při prostných, tak při cvičení na koni našíř, navíc chyboval i na bradlech. Celkově obsadil 47. místo a zůstal daleko za postupovou čtyřiadvacítkou.

Devatenáctiletý rodák z USA, jehož snažení v hledišti sledovala i jeho matka, vicemistryně světa na kladině Hana Říčná, při svém vystoupení dvakrát upadl, zaváhání poznamenalo také jeho sestavu na bradlech.

Na oblíbené hrazdě sice nechyboval, na finálovou osmičku to ale zdaleka nestačilo. Umístění na 35. místě je ale jeho nejlepším olympijským výsledkem, dělené 37. místo obsadil za přeskok.

„První disciplína mě zklamala, kdybych udělal dobrého koně, mohl bych mít dobrou známku a to by mě víc motivovalo a povzbudilo na další nářadí. Když jsem spadl, bylo to trochu zklamání,“ litoval Jessen. „Když se něco takového stane, že se první disciplína nepovede, tak máš dvě možnosti. Buď můžeš celý závod zabalit, nebo bojovat co nejvíc, což jsem udělal já,“ řekl.

„Kruhy jsem udělal, jak umím, na přeskoku jsem byl spokojený a bradla mě trochu zklamala, umím je líp. Na prvním cviku jsem skoro spadl,“ konstatoval. „Na hrazdě se mi sestava hodně povedla, to byl nejlepší výkon,“ doplnil. Chyba při doskoku posledního prvku na prostných podle něj pramenila nejspíš už z únavy.

Nejlepší výkon v kvalifikaci víceboje předvedl Ukrajinec Oleg Verňajev. Druhý byl nejlepší sportovní gymnasta současnosti Japonec Kohei Učimura, přestože úřadující mistr světa ztratil po pádu šanci na finálovou účast na hrazdě.

O medaile ve víceboji se gymnasté v Riu utkají ve středu, finálové boje na jednotlivých nářadích jsou na programu od 14. do 16. srpna.

Sportovní gymnastika

Muži - kvalifikace:
Víceboj:
1. Verňajev (Ukr.) 91,964, ...47. Jessen (ČR) 79,681.
Prostná: 1. Mikulak (USA) 15,800, ...70. Jessen 12,233.
Kuň našíř: 1. Whitlock (Brit.) 15,800, ...68. Jessen 12,166.
Kruhy: 1. Liou Jang (Čína) 15,900, ...64. Jessen 13,366.
Přeskok: 1. Učimura (Jap.) 15,533, ...37. Jessen 14,500.
Bradla: 1. Verňajev 16,166, ...62. Jessen 13,100.
Hrazda: 1. Hambüchen (Něm.) 15,533, ...35. Jessen 14,316.

Autoři: ,


Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...Najdete na iDNES.cz