Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli můrám se bude zhasínat

25 2000
S y d n e y, P r a h a - Zvláštní problémy sužují pořadatele her. Kvůli hromadným náletům zdejších obřích můr bogongů museli po konzultacích s přírodovědci přistoupit na omezení osvětlení olympijského stadionu Australia. Ten totiž se svými zářivými světly přitahoval hmyz nepříjemně obtěžující sportovce i diváky.

Můry o velikosti takřka menších ptáků obvykle právě v této době podnikají své pravidelné roční přelety Sněžných hor na hranicích států Victoria a Nový Jižní Wales. Výkonné reflektory dokázaly svými světly přimět bogongy, aby mírně upravili své zvyky a odchýlili se od svých obvyklých tras.

Nejen přímo na stadionu, ale dokonce i u televizních obrazovek je možné sledovat obrovský hmyz zmateně poletující nad plochou. Stadion Australia zažívá nálety stovek tisíc bogongů a dobrovolní uklízeči mají každý den co dělat, aby nánosy mrtvých těl uklidili před začátkem soutěží.

V dosavadním duchu, kdy se pořadatelé snaží udržet image "zelených her", nedošlo k používání chemických prostředků k hubení obtížného hmyzu. Po konzultacích s vědci nakonec došlo k dohodě, že nejjasnější světla olympijského stadionu budou vždy kolem půlnoci zhasnuta a zbytek osvětlení pořadatelé alespoň ztlumí. Doufají tak v to, že se můry opět vrátí na svou původní migrační trasu.

Bogongové nejsou pro tuto oblast Austrálie žádným novým problémem. Často působí poruchy klimatizačních zařízení, výtahů či poplašných zařízení. V roce 1988 zažil dokonce Parlament v hlavním městě Canbeře invazi tohoto hmyzu. Abychom však nebyli k bogongům nespravedliví, místní aboriginees považují tento hmyz za lahůdku řadící se chutí někam k vlašskému ořechu.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz