Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli olympionikům padly stromy v Tasmánii. Tak Londýn pořádá zelené hry

Kvůli olympiádě v Londýně padly cenné tasmánské stromy. - ilustrační foto | foto: Jan Kočvarapro iDNES.cz

8 2011
Olympionici se budou příští rok v Londýně připravovat na svoje výkony na palubovkách, které byly postaveny ze dřeva původem z ohrožených tasmánských lesů. Ty přitom poskytují domov některým z nejohroženějších živočišných druhů planety. A to se Londýn dušoval: Uspořádáme zelené hry.

Jak zjistil ostrovní deník The Independent, eukalypty z lesů, jejichž stáří přesahuje tisíc let, už byly pokáceny pro to, aby sloužily v Londýně. Navzdory tomu, že UNESCO neustále opakuje svoje výzvy: Chraňte cenné lesy na Tasmánii.

V jejich stínu přebývá slavný čert, obří tasmánský humr nebo vzácní papoušci, všichni z červené knihy ohrožených druhů. Australští ochránci životního prostředí ovšem přišli se zjištěním, že tamní dřevo se využije na palubovku tréninkového centra amerických basketbalistů během her.

Ačkoliv stavbu za 21 milionů liber neprovádí organizační výbor her, jeho závazek z olympijské kandidatury zněl: "Na výstavbu sportovišť využijeme jenom běžné dřevo tak, aby byly hry opravdu zelené."

Zatímco Atény 2004 byly kritizovány za to, že neměly žádné takové požadavky, Peking zakázal užití dřeva s původem v panenských lesích. Sydney v roce 2000 zase odmítlo jakékoliv řezivo, které nebude certifikováno lesní správou.

"Je to tragédie," postěžoval si Tim Birch, výkonný šéf společnosti Markets for Change, která půl roku zkoumala původ dřeva pro Londýn. "Americké sportovní hvězdy teď budou mít užitek z destrukce lesa. Pokaždé by se mělo dvakrát prověřit, odkud dřevo je, aby Británie nebyla součástí ničení tak starého porostu."

Mezinárodní basketbalová federace má prý údajně velmi striktní požadavky na to, jaké materiály se mají použít při konstrukci hřiště určeného pro profesionály. "A my jsme tím řídili," zní z od zástupců haly.

Těžařská společnost Ta Ann z Malajsie se však ústy svého mluvčího brání: "Vše proběhlo v souladu se zákony Austrálie." Technika společnosti by prý ani nedokázala staré stromy zpracovat.

"Jako hrdý Londýňan jsem šokován, že nejstarší stromy světa teď slouží jako podlaha pro londýnskou olympiádu," divil se i John Sauven, zástupce organizace Greenpeace.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz