Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Kvůli štafetě se kameny hledat nemusí

21 2006
Praha - Manželka Květoslava Žalčíka nezvedá telefony. Od víkendu v nich slyšela mnoho vyhrůžek. Mobilní telefon jejího chotě je zahlcen textovými zprávami, plnými hrubých výrazů. Důvod? Květoslav Žalčík je nepřítel státu. Chybně vyplnil přihlášku olympijské štafety běžců na 4x10 km. Je ale jediným viníkem?

Deset let ve funkci manažera reprezentace "čekal" na životní lapsus.

Pohled iDNES

Dočkal se v Pragelatu. Na místě nejnevhodnějším. V čase nejhorším. Před štafetovým závodem mužů, v němž české kvarteto chtělo útočit na medaile. "A Žalčík nám životní závod zmařil," zní ze všech stran.

Zmařil. A přiznal se. Omluvil se týmu, chlapsky předstoupil před novináře, do televizních kamer pronesl: "Je to jen moje vina."

Opravdu?

Dále čtěte: Běžci odmítají hon na čarodejnice

Coby manažer reprezentace vyplnil v sobotu odpoledne špatně přihlášku štafety - Milana Šperla odsoudil do role náhradníka a na čtvrtý úsek napsal Dušana Kožíška. Neomluvitelná chyba!

Termín podání přihlášky byl stanoven - nejpozději do 14.00 hod v sobotu 18. února. Osud české štafety byl zpečetěn dvacet hodin před závodem.

Pravidla přitom jasně říkají: možnost změnit složení kvarteta končí dvě hodiny před startem. Český tým měl osmnáct hodin na to, aby chybu odhalil!

Na zimních olympijských hrách je čtrnáctičlenný realizační tým běžců. V něm tři trenéři mužů. Šest závodníků.

A žádný z nich za osmnáct hodin neprojevil zájem podívat se do startovní listiny! Koho by přece zajímalo, jak postavili své týmy soupeři a vymyslet na ně taktiku? Vždyť Češi měli v plánu jet "jen" o medaili...

Navíc... Bláhově se chtěli pokusit o nejlepší výsledek pod pěti kruhy v týmové soutěži s nekompaktním týmem. Dušan Kožíšek, uražen za rozhodnutí reprezentačního trenéra Miroslava Petráska nenominovat ho do štafety, ráno v areálu chyběl - byť se souhlasem trenérů.

Týmovým hráčem však evidentně není. Jinak by v neděli ráno dobrovolně pomáhal s přípravou na závod v náročných klimatických podmínkách. Podporoval kolegy-kamarády. Jenže Kožíšek si program upravil kvůli přípravě na sprint - který je na programu ve středu.

Fakta jsou jasná: V Pragelatu se stala chyba. A měla dvě oběti: Milana Šperla a Květoslava Žalčíka. První přišel o šanci postavit se na start možná životního závodu. Druhý coby autor chyby prošel veřejným pranýřováním. Jako nepřítel státu.

Hoď kamenem, kdo jsi bez viny - říká se. Jenže upřímně: uplatnit tohle rčení na českou reprezentaci s bězích na lyžích, moc kamenů by z údolí v Pragelatu nezmizelo...Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze