Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Lebeční kost měla v mrazáku, učila se mluvit, teď chce na paralympiádu

Na letošní paralympiádě v Londýně proběhly závody tricyklistů bez Lady Ekrtové. Na příští by už Češka chtěla jet. | foto: Reuters

7 2012
Lada Ekrtová po nehodě ochrnula. Díky příteli se jí ale podařilo za dva měsíce posadit na speciální kolo, začala s ním závodit a hlavně vítězit. Příští rok chce na mistrovství světa a pak i na paralympiádu.

Po loňské těžké nehodě bojovala o život a podle prognóz neměla přežít. Dnes Lada Ekrtová jezdí závody Světového poháru tricyklistů (kola, která vypadají jako tříkolka) a ve své kategorii WT1 se probojovala na 3. příčku světového bodování. Kdyby stihla více závodů, mohla klidně stát na startu středečních závodů na paralympiádě v Londýně. Chystá se na tu příští.

"Je za čtyři roky, hlavní je pro nás nyní MS v příštím roce," říká Tomáš Racek, přítel Lady, který s ní jezdí po závodech a je třiatřicetileté ženě oporou.

Život se jim změnil loni 3. června, kdy Ladu Ekrtovou srazilo auto, když jela na kole domů z práce. Skončila na ARO v ústecké Masarykově nemocnici, kvůli prořízlé krční tepně ztratila 3 litry krve, srdce prakticky nemělo co pumpovat, mozek se neokysličoval a poškodil.

Kompletně ochrnula na pravou polovinu těla. "Prvních dnech jsem čekal, jestli umře, naděje byla minimální. Pak lékaři oznámili, že bude do konce života ochrnutá," vzpomíná Racek, který při rozhovoru dělal prostředníka.

Po probuzení jeho přítelkyně kromě ochrnutí nemluvila, vše se musela od prvních písmenek naučit. Dnes je to mnohem lepší, ale řeč Ladě stále vázne. Po první operaci začal neokysličovaný mozek otékat, proto na neurochirurgii pacientce odřízli levou polovinu lebeční kosti.

Místo ní mozek chránila speciální helma. "Tu nosila čtyři měsíce, její lebeční kost byla uložena v mrazáku. Doufám, že ne v jejich kuchyni," smál se Racek.

Ladu Ekrtovou s krátkými pobyty doma čekaly další operace a pak několikaměsíční rehabilitace, další operace, logopedie. "Na ARO v Ústí si mne znovu ‚vypěstovali"," říká s optimismem Lada, která vystudovala VŠ textilní v Liberci.

Definitivně domů přišla letos na jaře a kvůli zhoršené rovnováze začala závodit na tricyklu. Protože pravá ruka zůstala ochrnutá a není schopna se držet řidítek, vyřešili to speciální rukavicí na suchý zip. "Hned když poprvé přišla domů, jsem ji posadil na trenažér. Moc sem se s ní nemazlil a ona to ani nechtěla," líčí Racek.

Na kole tak žena seděla poprvé po dvou měsících od nehody, kdy ještě nosila ochrannou helmu a jezdila na invalidním vozíku. "Je to bojovník, dnes chodí jen o holi a lékaři kroutí hlavou. Měli jsem na všechny neuvěřitelné štěstí a všem lékařům patří obrovský dík," vzkázal Racek.

Od jara Lada Ekrtová, závodící za klub SKS Tricykl Blatná, vyhrála závod v Lounech, přivezla zlaté medaile ze SP v Belgii a Německu. Zatím žena jezdí závody na půjčeném tricyklu a z grantů se snad podaří sehnat 80 tisíc na vlastní.

"Šetříme a zbytek si doplatíme. Víc bychom potřebovali, aby Lada našla práci a peníze na závody, aby se na to MS dostala," dodal Racek.Najdete na iDNES.czmobilní verze