Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Ladislav Vácha: pohrával si s výdržemi, ale zlomili jej nacisté

25 2008
Jeho zlatá medaile s vyobrazením bohyně vítězství nyní spočívá chráněna pořádnou vrstvou kovu. "Je uložena v opravdovém trezoru, ne jako běžné sportovní trofeje v bezpečnostních skříních. Koupili jsme ji od příbuzných v osmdesátých letech," říká Hana Havránková z oddělení dějin tělesné výchovy Národního muzea. Řeč je o medaili Ladislava Váchy. O zlatu z Amsterdamu 1928, jedné z trojice medailí, jež tam český gymnasta získal.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Celkem jich z her přivezl pět, patří k nejúspěšnějším olympionikům českého sportu.

"Tenkrát znamenal pro gymnastiku strašně moc, vlastenectví u sokolů deset let po válce nevyprchalo," míní Jiří Kubička, šéf českých gymnastů.

"V současné době však Vácha vypadl z povědomí o historii olympismu v českých zemích. Někam se vytratil." Vácha si cestu do gymnastické špičky vybojoval roku 1920 v sokolském přeboru a hned jel na olympiádu.

"Nářaďovou gymnastiku trénovali sokolové až v pubertálním nebo dospělém věku, byla to věc mužů," vysvětluje Kubička. "Tehdejší mužská gymnastika byla dnešní velice podobná, co se týče nářadí, ale absolutně jiná z hlediska přípravy a metodiky cvičení."

. Osudy zlatých medailí

Nový seriál MF DNES k olympijským hrám

Čtěte denně až do 8. srpna, kdy v Pekingu začnou letní olympijské hry, vám přiblížíme osudy všech českých a československých vítězů. Jak triumfovali? Jak potom žili? A kde vůbec skončily jejich slavné medaile?

Dnešní 2. díl: Ladislav Vácha – Amsterdam 1928 (gymnastika – bradla) 

Vácha nejprve získal dva olympijské bronzy v Paříži 1924 – na kruzích a ve šplhu, v němž byl o šest desetin vteřiny pomalejší než zlatý Bedřich Šupčík.

"Povaha veselá, samorostlá, ale nikoli lehkomyslná. Je miláčkem sokolského publika. Je silný, smělý a všestranně nadaný," citují stránky Českého olympijského výboru cvičitele Františka Erbena o Váchovi.

"Na kruzích nemá vůbec soupeře ve světě tělocvičném. On si doslovně pohrává se všemi výdržemi, ať je to na kterémkoli nářadí. Je nejspolehlivějším z našich závodníků." Na kruzích však v Amsterdamu podlehl Vácha jugoslávskému soupeři Štukeljovi. Zato zvítězil na bradlech.

Sokolská minulost mu ovšem rozhodně neprospěla za druhé světové války. Gestapo jej zatklo za protinacistický odboj. "Byl převezen a vězněn v Kounicových kolejích, kde po mučení a před propuštěním dostal smrtící injekci," uvedl Váchův prasynovec Jan Krnáč. I se zlovůlí Vácha bojoval, ale v červnu 1943 jí podlehl.Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze