Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahájení her v Riu? Samba, historické letadlo či hvězdná topmodelka

Jednou z hvězd slavnostního zahájení olympijských her v Riu má být topmodelka Gisele Bündchenová. | foto: AP

2 2016
Přípravy na páteční slavnostní zahájení olympijských her v Riu de Janeiro probíhají v utajení, přesto na veřejnost pronikly informace, jak má ceremoniál probíhat. Nepřekvapí, že se bude tančit samba, svou roli prý sehraje první motorové letadlo 14-Bis, jež před 110 lety zkonstruoval Brazilec Alberto Santos-Dumont. A tamní hvězdná topmodelka Gisele Bündchenová se představí coby zpěvačka.

Při zkouškách na stadionu Maracaná se objevily první detaily chystaného ceremoniálu, který tradičně patří k nejsledovanějším událostem her. Ředitel komunikace organizačního výboru Mario Andrada ujistil, že tvůrci večera zatím ukázali jen dvacet procent z toho, co připravili.

Slavností zahájení, při němž bude na stadionu zapálen olympijský oheň, začne v 1:00 SELČ v noci z pátku na sobotu.

Už dříve dali hostitelé najevo, že zahájení bude podstatně skromnější než to před čtyřmi lety v Londýně. Rozpočet prý tvoří sotva deset procent toho, co do megashow investovali Britové, kteří za zahájení utratili v přepočtu více než 800 milionů korun. Místo špičkových technologií a dronů Brazilci sázejí na kreativitu, rytmus a emoce.

Podstatnou část programu tvoří procházka brazilskými dějinami od roku 1500, kdy tu přistál portugalský admirál Pedro Álvares Cabral. Hostitelé vzdají poctu svým slavným krajanům, počínaje Albertem Santosem-Dumontem, který v roce 1906 v Paříži uskutečnil první motorový let. Kopie legendárního dvojplošníku 14-bis v pátek večer zakrouží nad stadionem.

Nejlépe placená supermodelka světa Gisele Bündchenová zazpívá „Dívku z Ipanemy“, nejslavnější hit brazilského stylu bossa nova z roku 1962. Přitom sehraje scénku s přepadením se šťastným koncem. Při závěrečném karnevalovém průvodu se představí na šest set tanečníků z třinácti škol samby.

Bündchenová se loni v dubnu po 20 letech rozloučila s kariérou modelky:

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze