Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Lake Placid 1932: Olympiáda Made in USA. Akce, prosím

Hromadný start rychlobruslařů na zimních olympijských hrách v Lake Placid 1932. | foto: Profimedia.cz

6 2010
Kamera, klapka, jedeme. Píše se rok 1932, zimní olympiáda se poprvé stěhuje z Evropy do USA. A organizátoři v Lake Placid jako by si v hollywoodském duchu umanuli: Uděláme ji akčnější. Rychlobruslaři už nezávodí ve dvojicích, při hromadných startech se strká na ledu až 9 závodníků.

Důvod? "Sport je přece boj," reagují organizátoři. Evropa protestuje. Skandinávci hrozí bojkotem, a ač se nakonec většina z nich dá obměkčit, 41letý Fin Thunberg, pětkrát zlatý na minulých dvou olympiádách, odmítne do Ameriky odcestovat.

Na ledu se koná rychlobruslařský "volný styl". Bitky, pády, protesty, diskvalifikace, opakované starty. Hned první dvě rozjížďky na 10 000 metrů je nutno opakovat. Domácím tento styl závodění zjevně sedí, na kdysi dominantní Evropany zbudou jen dvě stříbra.

20 olympiád, 20 příběhů

Seriál MF DNES o historii zimních olympijských her.


Předchozí díl: Svatý Mořic 1928
Alchymisté, zmatky a obleva. A pořadí se počítalo třicet hodin


Následující díl:
Ga-Pa 1936
Sonja Henie aneb zrod legendy. Skutečně obdivovala Hitlera?

Naleznete ve čtvrteční MF DNES.

O akci není nouze ani jinde. Bobistům nahání hrůzu vražedná Ďáblova zatáčka. Němci končí v tréninku mezi balvany, putují do nemocnice se zlomeninami rukou a zraněními páteře. Jejich náhradní posádku potká vzápětí stejný osud. A Kanaďany rozhodčí ani nepustí na start, dorazili totiž opilí. Patrně si dali před závodem panáky na kuráž.

Dobrodružným thrillerem se stává i lyžařský běh na 50 kilometrů. Po dalším oteplení jej organizátoři překládají do vyšších poloh, o 20 kilometrů dál v pohoří Adirondacks. Stovka dělníků tu po celou noc naváží na 25kilometrový okruh sníh, přesto se ve 2. kole běží po kamení a blátě. Po pádech při prudkých sjezdech vzdává 14 závodníků, sbírka zlomených lyží je vskutku úctyhodná.

To závod skokanů připomíná spíš komedii než drama. Jelikož sníh zběsile mizí, na dojezdu můstku brzy vzniká jezírko, skokani do něj padají a připomínají hastrmany, případně se vyválejí v ochranných stozích sena. Diváci se mohou smíchy potrhat.

Přitom konzul, jenž po příjezdu na hry vítal skupinku pěti československých sportovců, ujišťoval: "Žádné strachy, sníh bude! V nejhorším případě bude přivezen vlaky z Kanady. Maličkost. Jste v Americe!"

Omyl. Nakonec nechybí jen sníh, nýbrž mnohdy i sportovci. Je doba hospodářské krize. K hokejovému turnaji se sjíždějí čtyři týmy, z Evropy jen Poláci a Němci. Organizátoři to řeší po svém. Nechají mimo soutěž hrát i tým McGillovy univerzity z Montrealu. Ten nakonec poráží i vítěznou kanadskou reprezentaci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze