Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lásku k rychlosti má po otci-pilotovi

18 2002
Snowbasin - Senzační vítězka olympijského závodu v superobřím slalomu Daniela Ceccarelliová z Itálie měla dobré genetické předpoklady pro kariéry sjezdařky. Její otec Roberto totiž sloužil u italského letectva jako pilot elitní jednotky a své dceři vštípil lásku k rychlosti. "Za vítězství vděčím jemu. Od něj mám lásku k rychlosti a k adrenalinu," vyznala se šestadvacetiletá lyžařka po svém naprosto nečekaném triumfu.

Horší to Ceccarelliová měla s tréninkovými možnostmi, protože rodina žila v městečku Rocca Priora nedaleko Říma, kde místo sjezdovek na svazích leží vinice, na nichž se pěstuje proslulé víno Frascati.

"Když jsem byla malá, otec si vzal do hlavy, že ze mě bude lyžařka. Ale z Říma do hor to bylo daleko," líčila potíže na počátku své kariéry.  Definitivní zlom na její cestě mezi závodníky nastal, když jí bylo patnáct.

Talentovaná lyžařka se rozhodla, že se odstěhuje na sever nedaleko Turína, kde žila nejprve v internátu a později v penziónu. "Bylo to obtížné, protože rodiče nebyli úplně přesvědčeni, že dělám správně. Byla jsem hodně mladá, ale respektovali mé rozhodnutí a nechali mě," zavzpomínala na bolestné odtržení od rodiny.

Obětaví rodiče platili i vysoké účty za telefon, u kterého mladá Daniela během teskných chvil strávila nemálo času.  Na sjezdovce se o Ceccarelliovou staral trenér Tom Morandi, který ji dovedl až k účasti na mistrovství světa. Jejího olympijského vítězství se však nedočkal, neboť v roce 1999 zahynul při autonehodě.

"Byl jako můj druhý otec," vzpomněla si na bývalého kouče policistka ze San Sicaria, kde žije se svým mužem a současně trenérem.  Otec Ceccarelli přivedl k lyžování také Danielina mladšího bratra Davideho. Rychlé jízdě z bílých svahů nepřišla v rodině na chuť jen matka.

"Bojí se o mě. Občas mi před závody volá a říká mi, abych nejezdila tak rychle," vyprávěla se smíchem čerstvá olympijská vítězka, která se zařadila po bok italských lyžařských legend: svého idolu Deborah Compagnoniové a Alberta Tomby. Aby se jim přiblížila ještě víc, chce nyní uspět také ve Světovém poháru.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...Najdete na iDNES.cz