Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiádu měl Lavický trávit v parku u Lipna. Teď rychle balí do Ria

Karel Lavický skončil před čtyřmi lety na olympiádě v Lodýně na 36. místě. V Rio de Janeiru bude chtít vybojovat lepší výsledek. | foto: Archiv Karla Lavického

20 2016
S tím, že se v srpnu vydá do Jižní Ameriky, už moc nepočítal. Byl předběžně domluvený, že bude fungovat v olympijském parku na Lipně. Ve složité kvalifikaci mu účast v Riu unikla. Českobudějovický windsurfer Karel Lavický teď ale zažívá, že nic není stoprocentně jisté.

Norský svaz uvolnil jedno vyjeté místo a to zbylo na třicetiletého Jihočecha, který tak bude chtít v Riu zlepšit svou 36. pozici z Londýna. Teď pro něj začíná souboj s časem, aby stihl vyřídit administrativní záležitosti.

I přesto počítám, že máte radost, ne?
Samozřejmě. Sice je to hodně na poslední chvíli a mrzí mě, že se nepovedlo, abych si vyjel místo hned v přímé kvalifikaci, ale mám radost, že se to povedlo alespoň takhle.

V kvalifikaci vám postup do Ria utekl o jedno místo. Nepočítal jste přece jen s tím, že by na vás pozice zbýt mohla?
Ta kvalifikace byla docela složitá. Na jednom závodě na Mallorce mi to uteklo o jedno místo, ale teď se to pořadí čekatelů na uvolněné místo dělalo z mistrovství světa v roce 2015 a tam jsem byl níž. Šance, že se uvolní tolik míst, byla o trošku menší.

Nicméně, víte to už od minulého týdne, ne?
Já se to od toho norského závodníka dozvěděl někdy ve čtvrtek, nebo v pátek. Jenže norský svaz to musí oficiálně odříct, nahlásit to na mezinárodní jachtařskou federaci a ta potom místo přidělí další zemi, která je v pořadí. Všechno bylo potřeba trochu urychlit, ale Norové v tom byli trochu laxní. Český svaz jachtingu v tom velmi pomohl, urgoval to, aby se to oficiálně vědělo a bylo jasno. Je v tom spousta byrokracie.

Když vás o tom informoval sám závodník, víte i, proč se místo uvolnilo?
Některé země mají svoje národní kritéria. Závodník se třeba musí umístit například v top desítce na vybraných závodech, aby měl šanci na nějaký lepší výsledek. A to se mu nepovedlo. Nesplnil interní kritéria, aby ho zařadili do olympijské nominace.

Co teď tedy musíte řešit?
Hlavně je to vyřizování spousty formalit, vyplňování dokumentů, podepisování papírů a je potřeba řešit nějak logistiku. Jak se tam dostanu, kdy do Brazílie poletím a kde budu bydlet, protože tohle už má většina závodníků dávno zařízené dopředu.

Pomohou zkušenosti z předchozí olympiády?
Těch věcí je zhruba stejně. Teď je to ale potřeba vyřešit během týdne. Předtím jsem na to měl několik měsíců. V tomhle je to hektičtější. Jinak jsou to zhruba stejné věci.

A co příprava. Už jste měl v plánu něco jiného?
Bylo předdomluvené, že se zúčastním a budu fungovat v parku Rio - Lipno. Ale vlastně jsem přišel jen o možnost trénovat přímo v Riu na místě. Vyzkoušet si tam různé podmínky. To už teď nestihnu. Ale věřím, že před závody bude nějaký čas si to vyzkoušet. V tom by neměl být problém. Někdy to bývá naopak. V Londýně jsem na tom místě trénoval hodně a k nějakému dobrému výsledku mi to nepomohlo. V Riu budu startovat s čistou hlavou.

A z tréninku jste nevypadl?
Byl jsem v Itálii na Lago di Garda a teď jsem s maďarským týmem na Balatonu, takže trénuju pořád.

S jakými ambicemi do Ria pojedete?
On je to hodně specifický závod. Uvidíme, jaké tam budou podmínky, jak se to bude vyvíjet. Určitě bych chtěl zlepšit pozici z Londýna. Jedu tam jako náhradník. Nějaká svoje očekávání mám. Jsou tam určitě hodně náročné podmínky. Jsou tam proudy, mluví se o různých odpadcích ve vodě. Může to tam dopadnout jakkoliv a zajímavě.

Už jste někdy v Riu byl?
Před třemi lety jsme měli mistrovství světa asi 100 kilometrů od Ria. Byl jsem se podívat na místo, kde by se mělo závodit, takže určitou zkušenost s tím mám.Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz