Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendární Savon vyboxoval rekord

30 2000
S y d n e y, P r a h a - Rekordně se do olympijské historie zapsala legenda amatérského boxu Kubánec Felix Savon. Ten dokázal ve finále váhové kategorie do 91 kg porazit Rusa Ibzagimova a na třetí olympiádě po sobě tak získat zlatou medaili. Postavil se tak po bok dalšího hrdiny boxerské historie, dalšího Kubánce Teofilo Stevensona.

Savonovi se vydařil vstup do finálového zápasu. První kolo vyhrál 6:1, když dva body byly trestem za Rusovy údery po zaznění zvonu. Ačkoliv Savon sám na tyto údery také odpověděl, penalizace se nedočkal. Svůj odstup si Kubánec využívající své výškové převahy podržel i po druhém kole a při vstupu do posledního byl stav již 17:9.

Přestože už Savon vedl 21:13, ocitl se těsně před koncem na prahu porážky. 14 vteřin chybělo do zaznění závěrečného zvonění, když se Savonovi otevřela tržná rána pod levým okem. Rozhodčí v tu chvíli mohl utkání ukončit. Neučinil tak a Savon tak mohl dovést své snažení do vítězného konce.

Felix Savon tak dokázal získat zlato na třech olympiádách v řadě, když triumfoval i v Barceloně a Atlantě. To samé před ním dokázal jen Stevenson v letech 1972, 1976 a 1980. Do stejné společnosti spadá ještě Maďar László Papp, jenž ovšem svých triumfů v letech 1948, 1952 a 1956 nedosáhl v jediné kategorii.

Savon (Kuba) - Ibzagimov (Rus.) 21:13.   


Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze