Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař: Nebudou to hry bez dopingu

22 2004
Praha - Atény, sportovní vrchol čtyř let, se blíží. Stanou se hrami dopingu, nebo začne čistá éra? Ani jedno, nejspíš to zůstane někde mezi. „Jde o hodně. Dopingové případy budou. A bude jich víc než dřív,“ předpokládá Jaroslav Větvička, vedoucí lékař české výpravy. Vzápětí vyřčenou hrozbu zmírní.

„Stále je dost sportovců, kteří se buď pohybují na hraně, nebo ji překračují. Ale zároveň se vylepšují metody antidopingového boje, organizační i vědecké.“

Dopingové skandály podle něho sportovní ani komerční úroveň olympiády neznehodnotí. „Sport se stal náhradou celosvětového velmocenského boje. Podívejte, jak ruští politici bránili své lyžařky ze Salt Lake City.“ (Lazutinová a Danilovová tam byly usvědčeny z dopingu, ale nechtěly vrátit medaile, pozn. red.)

Český olympijský výbor se chystá obezřetně.

Každý sportovec dodává potvrzení o zdravotním stavu ve své zdravotní knížce, záznamy povede ve speciálním programu IZIP na internetu. Dostane  útlou brožurku, Antidopingový program her i osobní zdravotní balíček s doplňky od farmaceutických firem.

Dopingové kontroly v Česku 2000-2003

Celkem provedených: 3886  
Nejvíc testů: atletika 589  
Pozitivních nálezů: 75 (tj. 1,9 %)
Nejvíc pozitivních: kulturistika 42 (tj. 22 %), silový trojboj 6 (tj. 4,3 %)  a vzpírání 5 (tj 5,5 %)  
Bez nálezu  (sporty z programu letních her): badminton, fotbal, jachting, judo, divoká voda, moderní gymnastika, moderní pětiboj, pozemní hokej, sportovní gymnastika, střelba, šerm, stolní tenis, taekwondo, triatlon, tenis, volejbal  
Zdroj: Antidopingový výbor ČR

„Znovu jsme zavedli systém péče o reprezentanty, aby nám necestovali zbytečně nedoléčení,“ říká František Dvořák, místopředseda ČOV a šéf české mise.

Před posledními hrami v Sydney 2000 zastavili dva pozitivně testované sportovce - vzpěrače Vacuru a cyklistu Hrušku - na cestě do Austrálie. Dá se této ostudě předejít? „Stoprocentně nikdy, ač se snažíme o permanentní osvětu,“ krčí rameny doktor Větvička.

Ale třeba ani bezpečný atest na používané doplňkové výživě nemusí stačit. „Některé „čisté“ látky se vyrábějí na strojích po nepovolených. Přestože pak sportovci nepomohou, způsobí mu pozitivní nález,“ vysvětluje dál. Přesně to byl nedávný případ tenisty Ulihracha.

„WADA (Světová antidopingová agentura, pozn. red.) by ráda před hrami otestovala všechny účastníky,“ dodává šéf mise Dvořák.

Zvláštnímu režimu podléhají léky pro astmatiky, vylepšující dýchání.
„Pozdějším rozborem po Sydney se ukázalo, že my jsme měli jediného, zato Američané nebo Australané skoro třetinu,“ trpce se usměje Dvořák.

Do začátku olympiády mají odpovědnost za své svěřence lékaři jednotlivých reprezentačních družstev. V Aténách se o ně starají čtyři lékaři, tři fyzioterapeuti a sedm masérů.

Datem začátku se považuje 30. červenec, kdy do dějiště her cestuje výprava kanoistů z divoké vody. Olympijské hry zahájí až 13. srpna.

Česká výprava veze hromadu lékařského materiálu. „Devět beden už odcestovalo. Ale netáhneme všechno. Poliklinika v olympijské vesnici je dobře vybavená,“ doplňuje doktor Větvička.

 

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz