Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři olympioniky varují před horkem

21 2004
Praha - Čtrnáctičlenný lékařský tým je připraven pečovat o českou olympijskou výpravu. "Pokud počet sportovců stoupne ještě o jednoho, na 140, můžeme vzít dalšího doktora. To by bylo velmi dobré," uvedl vedoucí lékař Jaroslav Větvička. Do Atén se osobně vydá již v sobotu. Ostatní poletí postupně za ním.

Po několika inspekčních cestách mají lékaři jasnou představu, jaká rizika českým sportovcům hrozí. Tým se skládá ze čtyř lékařů, tří fyzioterapeutů a sedmi masérů.

Třebaže je v olympijské vesnici výborně vybavená poliklinika, lékařský tým si veze i spoustu svého materiálu. "Bereme devět transportních beden. Vedle nich jsme sportovce vybavili osobními zdravotními balíčky, které jsou slušně velké. Byli jsme kritizováni, že může dojít k nadváze v letadle. Materiál váží určitě jednu tunu," říká Větvička.

V Aténách jste byl již několikrát. Například na loňském mistrovství juniorů v cyklistice ukazoval teploměr 49 stupňů...
Na podobné horko se musíme připravit a co nejlépe se díky kvalitnímu zázemí přizpůsobit. Kdo horko lépe zvládne, podá i lepší sportovní výkon. Sám jsem si tamní klimatické podmínky vyzkoušel. Bylo 38 stupňů ve stínu a 45 na sluníčku. Veslaři se budou muset vypořádat i s větrem a vodní slalomáři se slanou vodou, která naleptává kůži na rukou a může být příčinou zánětu očních spojivek. Bohužel, možností otestovat prostředí nebylo moc.

Co ještě může zapříčinit olympionikům potíže?
Určitě existuje riziko dehydratace. Velice podrobně jsme si tyto věci podchytili a sportovce informovali na seminářích i ve speciálních příručkách, které dostanou všichni členové výpravy. I v osobním balíčku jsou nápoje, které sportovci budou ve vypjatých chvílích používat. Je dobré pít i v době, kdy není žízeň, zbytečně se nevystavovat horku a odpolední tréninky přesunout do ranních hodin.

Máte i speciální chladící vesty, ve kterých jsou balíčky s namraženou gelovou náplní. Budou je využívat veslaři, vodní slalomáři, střelci i desetibojaři. Některé svazy o ně naopak nejevili zájem. Proč?
Jedná se o novinku. Pokud vím, nikdo jiný podobnou pomůcku na vrcholové akci dosud nepoužil. Pracuje na principu podchlazení. Věřím, že se osvědčí.

Český olympijský výbor připravil projekt IZIP - Internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta. Můžete ho představit?
Tři roky jsme se pracně snažili mezi sportovními lékaři a samotnými olympioniky tento projekt uvést do života. A podařilo se, všichni účastníci Her v Aténách jsou v něm registrováni. Předností projektu je, že usnadní výměnu informací mezi zdravotnickými pracovníky a pacientem. Přinese rychlejší a přesnější nasazení léčby.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze