Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři olympioniky varují před horkem

21 2004
Praha - Čtrnáctičlenný lékařský tým je připraven pečovat o českou olympijskou výpravu. "Pokud počet sportovců stoupne ještě o jednoho, na 140, můžeme vzít dalšího doktora. To by bylo velmi dobré," uvedl vedoucí lékař Jaroslav Větvička. Do Atén se osobně vydá již v sobotu. Ostatní poletí postupně za ním.

Po několika inspekčních cestách mají lékaři jasnou představu, jaká rizika českým sportovcům hrozí. Tým se skládá ze čtyř lékařů, tří fyzioterapeutů a sedmi masérů.

Třebaže je v olympijské vesnici výborně vybavená poliklinika, lékařský tým si veze i spoustu svého materiálu. "Bereme devět transportních beden. Vedle nich jsme sportovce vybavili osobními zdravotními balíčky, které jsou slušně velké. Byli jsme kritizováni, že může dojít k nadváze v letadle. Materiál váží určitě jednu tunu," říká Větvička.

V Aténách jste byl již několikrát. Například na loňském mistrovství juniorů v cyklistice ukazoval teploměr 49 stupňů...
Na podobné horko se musíme připravit a co nejlépe se díky kvalitnímu zázemí přizpůsobit. Kdo horko lépe zvládne, podá i lepší sportovní výkon. Sám jsem si tamní klimatické podmínky vyzkoušel. Bylo 38 stupňů ve stínu a 45 na sluníčku. Veslaři se budou muset vypořádat i s větrem a vodní slalomáři se slanou vodou, která naleptává kůži na rukou a může být příčinou zánětu očních spojivek. Bohužel, možností otestovat prostředí nebylo moc.

Co ještě může zapříčinit olympionikům potíže?
Určitě existuje riziko dehydratace. Velice podrobně jsme si tyto věci podchytili a sportovce informovali na seminářích i ve speciálních příručkách, které dostanou všichni členové výpravy. I v osobním balíčku jsou nápoje, které sportovci budou ve vypjatých chvílích používat. Je dobré pít i v době, kdy není žízeň, zbytečně se nevystavovat horku a odpolední tréninky přesunout do ranních hodin.

Máte i speciální chladící vesty, ve kterých jsou balíčky s namraženou gelovou náplní. Budou je využívat veslaři, vodní slalomáři, střelci i desetibojaři. Některé svazy o ně naopak nejevili zájem. Proč?
Jedná se o novinku. Pokud vím, nikdo jiný podobnou pomůcku na vrcholové akci dosud nepoužil. Pracuje na principu podchlazení. Věřím, že se osvědčí.

Český olympijský výbor připravil projekt IZIP - Internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta. Můžete ho představit?
Tři roky jsme se pracně snažili mezi sportovními lékaři a samotnými olympioniky tento projekt uvést do života. A podařilo se, všichni účastníci Her v Aténách jsou v něm registrováni. Předností projektu je, že usnadní výměnu informací mezi zdravotnickými pracovníky a pacientem. Přinese rychlejší a přesnější nasazení léčby.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz