Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí sportovci mají svou olympiádu. Doktor: Výsledky nejsou důležité

Česká výprava sportovců odlétá na Letní evropský olympijský festival mládeže do Tbilisi. | foto: Ćeský olympijský výbor

27 2015
Ačkoliv rok 2015 je rokem neolympijským, Český olympijský výbor má i tak napilno. Další akcí, na jehož organizaci se podílí, je Letní evropský olympijský festival mládeže, letos se olympiáda pro sportovce ve věku od 14 do 18 let koná v gruzínském Tbilisi.

Evropské olympijské hry dorostenců založil na začátku 90. let Jacques Rogge, současný šéf Mezinárodního olympijského výboru.

Akce tak má všechny náležitosti spojené s klasickou olympiádou - slavnostní zahájení, závěrečný ceremoniál, šampionům hraje státní hymna a k nebi stoupají vlajky států všech medailistů…

„Jde o to, aby si mladí sportovci vyzkoušeli olympijskou atmosféru,“ řekl při odletu do Tbilisi vedoucí mise Martin Doktor. „I když jsou výsledky až na druhém místě, tak věřím, že medaili přivezeme.“

Česká výprava čítá rekordních 95 sportovců. Mladí Češi a Češky budou reprezentovat v celkem devíti sportech. A medailové naděje? „Nechci nikoho jmenovat. Vím, že jsou tam sportovci, kteří na medaile mají. Věřím, že tahle akce bude pro všechny přínosem,“ odpověděl Doktor

Zdravě sebevědomí byli i samotní olympionici. „Samozřejmě, chceme zlato. Je to sen všech vyhrát olympiádu,“ prohlásila nadějná tenistka Lucie Kaňková.

Jejím vzorem může být Adam Pavlásek, který v minulosti na Evropském olympijském festivalu mládeže uspěl a teď se snaží prosadit na okruhu ATP, zahrál si i Davis Cup a třeba se jednou dočká také olympijské preiméry.

Podobnou vidinu má pochopitelně většina české výpravy. Organizátoři v Gruzii se snaží jim udělat jedinečný zážitek. Akce byla zahájena v neděli a potrvá do soboty 1. srpna.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze