Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Letní olympijské hry v Londýně se blíží, zbývají dva roky

Rozestavěná londýnská sportoviště zdobí gigantická dvojka: tolik let schází do zahájení olympijských her 2012. | foto: Profimedia.cz

5 2010
Jaká bude olympiáda v Londýně 2012? "Těšte se na cosi jedinečného," vybízí Michael Phelps. "Budou to mé poslední hry, proto jsme s koučem vymysleli zcela unikátní plán. Ale ještě ho neprozradím, ještě ne..."

Můžeme se jen dohadovat, co Michael Phleps, americký hrdina z pekingského bazénu, chystá. Rekordních 9 zlatých? Nebo vítězství v každém z plaveckých stylů? Či snad dálkové plavání? Londýn odpočítává. Zbývá 722 dnů. Pak 30. letní hry nové doby začnou. Nejen ve Phelpsově mysli jsou už pevně zakotvené.

Slavnost na nádraží

Východní část města, budoucí Olympijský park, se dávno proměnila v největší evropské staveniště s dominantou v podobě Olympijského stadionu pro 80 tisíc diváků. Po hrách se sem možná nastěhují fotbalisté West Hamu.

Hned vedle roste plavecké Aquatic Centrum, největší výstřednost jinak střídmé britské olympiády, "skulptura" z pera světoznámé architektky iráckého původu Zahy Hadidové.

Výročí "2 roky do her" však Britové neslavili tady, nýbrž na nádraží. Přesněji: na nádraží St. Pancras, v místech, kde bude proudit krev XXX. letních her nejsilněji. Odtud budou vyjíždět rychlovlaky Javelin (Oštěp) do Olympijského parku i rychlovlaky do dalších evropských metropolí. Britové slibují, že během hodiny dokážou na sportoviště dopravit 240 tisíc diváků!

Ačkoliv starosta Boris Johnson, náruživý cyklista, se v rámci oslav projel raději na kole, přímo po torzu budoucího velodromu. Čtyřnásobný olympijský šampion Michael Johnson pro změnu křtil na improvizované dráze v doprovodu dětí atletický svatostánek.

Londýn slibuje moderní hry s dotekem historie. Cyklistika kolem Buckinghamského paláce? Jak je libo. Nikde žádné kopce, Mark Cavendish se už těší. Veslaři se utkají na Temži poblíž proslulé etonské školy, kde studoval i princ Harry. Tenis? Kde jinde než v tenisovém chrámu, ve Wimbledonu.

Po skončení letošního grandslamu správce Eddie Stewart provedl test. Hned 5. července vysázel na poničený centrkurt nová semena trávníku a už 19. července hlásil zdařilý výsledek. "Po dvou týdnech od skončení Wimbledonu budeme připraveni hostit olympijský turnaj," ujistil.

Rozpočet: 270 miliard

Budou to pěkné hry, věří místní – přestože se jako obvykle prodraží. Jejich rozpočet nyní činí 9,3miliardy liber (270 miliard korun), více než třikrát tolik, než nahlásili při kandidatuře. Přesto podpora her neustále stoupá, dnes už za nimi stojí tři čtvrtiny Londýňanů.

"Zaplatíme příliš drahou cenu za projekt, který byl prezentován coby regenerace města," píše sice Patrick Lane z časopisu The Economist, výkonný ředitel her Keith Mills mu však oponuje: "V době, kdy je světová ekonomika v útlumu, londýnská olympiáda stimuluje tuto zemi a vyvádí nás z recese."

Starosta Johnson symbolicky startuje nábor dobrovolníků, bude jich zapotřebí 70 tisíc. Ale organizátoři budou mít kde brát, vždyť hovoří o milionu zájemců! "Jsem potěšen, jak věci jdou," libuje si šéf organizačního výboru, slavný mílař Sebastian Coe.

Sedmadvacátého července 2012 se nejdelší a největší běh jeho života vřítí do cílové rovinky, oheň se rozhoří nad Londýnem.

"A můj Usain možná všechny překvapí, až se přihlásí na 400 metrů," směje se při návštěvě města Jennifer Boltová, matka dalšího muže, který má mít na olympiádě 2012 status superstar. Proč by měl chystat "cosi jedinečného" jen ten Phelps, že ano, paní Boltová?

Přiletí z Česka dvacet tisíc fanoušků?

Jiří Kejval Londýnská olympiáda je pro české diváky i Český olympijský výbor historickou příležitostí, soudí jeho místopředseda pro ekonomiku Jiří Kejval. "Od Mnichova 1972 nebyly žádné letní hry pro Čechy tak blízko a tak dostupné," říká.


Kolik tedy očekáváte v Londýně českých fanoušků?
Zhruba dvacet tisíc bychom tam chtěli dopravit z Česka. Navíc podle velvyslance Michaela Žantovského žije v regionu Londýna 30 až 60 tisíc Čechů, většinou mladých lidí. A ti mají zájem o sport.


Jak seženou vstupenky?
Jednak přes české distributory, o nichž v dohledné době rozhodneme. Druhou možností je objednat si je přímo u organizátorů. Ale rádi bychom Čechům nabídli atraktivní balíčky i s dopravou za přijatelné ceny, včetně dopravy speciálními letadly.


Kdy prodej vstupenek začne?
Patrně až příští rok na jaře. (Podle organizátorů her bude prodej spuštěn 22. března 2011.)


A kolik jich bude?
Celkem osm milionů, o dva miliony víc než v Pekingu. Budu usilovat, abychom jich do Česka dostali přiděleno maximální množství.


Jejich ceny ještě nejsou známé, že?
Ne, nejsou. Ale předpokládám, že budou o něco dražší než lístky v Pekingu, kde ty nejlacinější přišly na pět dolarů, aby si je mohli dovolit i Číňané.


Měl jste vizi, že místo Českého domu pro sponzory zřídíte v Londýně jakousi "Českou halu" pro fanoušky. Jak to s ní vypadá?
Už po prázdninách bychom měli tento projekt představit. Jsme v Londýně ve fázi podpisu smlouvy na pronájem 6 000 metrů čtverečních výstavního prostoru.

Autor:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze