Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé pořadatelům olympiády nevěří

20 2000
S y d n e y - Pořadatelé letních olympijských her v Sydney nedostali ve veřejném průzkumu příliš mnoho kladných bodů. Výsledky ankety zpracované agenturou ACNielsen pro deník Sydney Morning Herald ukázaly, že jen 29 procent dotázaných respondentů věří, že měsíc před začátkem her organizátoři pracují dobře. Podle průzkumu je 43 procent obyvatel Nového Jižního Walesu přesvědčeno, že pořadatelé olympiády pracují solidně a 24 procent z dotázaných není s jejich úsilím spokojeno.
Uvnitř článku si přečtěte další zajímavosti

"Organizátoři stále doplácejí na loňský skandál s prodejem vstupenek," hodnotí výsledky  komentátoři listu Sydney Morning Herald. V loňském průzkumu veřejného mínění oceňovalo práci organizátorů tou nejlepší známkou 43 procent respondentů. Poté ovšem přišel problém s cenami a velikostí lístků a důvěra pořadatelů her v prosinci 1999 klesla na šestnáct procent.

I přesto si Australané myslí, že se v Sydney uskuteční lepší hry než před čtyřmi lety v Atlantě. Tomu věří 43 procent z dotázaných a 42 procent je přesvědčeno, že hry budou alespoň stejně úspěšné jako ty americké, poznamenané bombovým útokem. Pořadatelé to ale nebudou mít vůbec jednoduché, musí řešit spoustu problémů. Jedním z nich jsou i trable s dopravou, což připouští šéf organizačního výboru a olympijský ministr Michael Knight. "Nikdo nemůže zaručit, že všechno proběhne hladce," uvedl Knight v rozhovoru pro australský deník Sunday Telegraph. Připustil, že v případě dopravních problémů v Sydney posunou podle potřeby začátky jednotlivých soutěží, aby měli diváci možnost dostat se včas na svá místa v hledišti.
 
"Uděláme všechno, aby tomu tak bylo, ale všichni víme, že největší potíže se očekávají s vlakovou dopravou. Tímto opatřením chceme docílit, aby diváci o své zážitky nepřišli," vysvětlil Knight a apeloval na fanoušky, aby si při cestě na stadiony nechávali dostatečnou časovou rezervu. Stát Nový Jižní Wales, jehož hlavním městem je právě Sydney, je znám notorickým zpožďováním vlaků. Jejich roční průměr se blíží číslu 150, což je pět pozdních příjezdů za týden. Přitom v průběhu her se očekává až trojnásobně větší nápor cestujících. "Proto jsme posílili autobusovou dopravu a doufáme, že jí diváci budou využívat," věří Knight.

Místo pro 5 500 novinářů
Největší tiskové středisko v historii olympijských her, do kterého se na více než 40.000
metrech čtverečních vměstná 5500 novinářů a fotografů z celého světa, bylo dnes otevřeno v Sydney. Hlavní tiskové centrum (MPC), které pořadatelé předělali z bývalých stájí pro koně a dobytek, bylo postaveno za čtyři měsíce a stálo 15 miliónů dolarů. Hlavní manažer MPC Reg Gratton, bývalý editor australské tiskové kanceláře Australian Associated Press, pracoval na projektu čtyři roky.

"Chtěl jsem, aby měli píšící novináři a fotografové co nejlepší podmínky pro práci. Úspěch her závisí z větší části na nich," uvědomil si Gratton. "Poučili jsme se z předcházejících her," vyloučil nějaké problémy. V MPC bude připraveno více než 500 míst pro pracovníky televize, 2000 telefonních linek a pět místností pro tiskové
konference s kapacitou téměř 800 lidí.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz