Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Lillehammer 1994: proč Nancy rovnou nezabijeme?

PROSTĚ HVĚZDA. Všemi milovaná a úspěšná Nancy Kerriganová se snadno mohla stát terčem zášti a nenávisti.

22 2010
Počíhej si na ni! Zmlať ji tou železnou tyčí! Ne, nejsme v akčním filmu. Tak začal nejsledovanější trhák v historii krasobruslení. Detroit, 6. ledna 1994, mistrovství USA: Nancy Kerriganová kráčí po tréninku do šatny, když se na ni zpoza závěsu vrhne neznámý muž a železnou tyčí ji několikrát udeří do kolena.

Seriál 20 olympiád, 20 příběhů


Dnes 17. díl: Lillehammer 1994 - Atentátem k medaili: Nancy Kerriganová kontra Tonya Hardingová, válka na ledu.

Zítra 17. díl: Nagano 1998 - Hokejový Turnaj století: kdo způsobil, že profesionálové z NHL konečně hráli na hrách?

Všechny díly ZDE

Krasobruslařka, ve tváři hrůzu a zděšení, se kácí k zemi. Mezi slzami opakuje: "Proč já? Proč právě já?" Odvážejí ji do nemocnice, ze závodu odstupuje.

Její soupeřka Tonya Hardingová odmítá, že má s atentátem cokoli společného. Agenti FBI a CIA však shromažďují důkazy. Získávají nahrávku schůzky, kde její manžel Jeff Gillooly řekl: "Proč Nancy rovnou nezabijeme?" Shawn Eckardt, bodyguard Hardingové, odvětil: "Stačí zranit jí kolena."

Za 100 000 dolarů akci provedl násilník z Arizony. Přesto jak obviněná Hardingová, tak uzdravená Kerriganová startují v únoru 1994 na hrách v Lillehammeru.

Na přenos volných jízd se v USA dívá 100 milionů diváků, víc než na jakoukoli jinou olympijskou soutěž v historii. Halu střeží kordony policistů ze země i ze vzduchu, Kerriganovou chrání čtyři bodyguardi.

Hardingová se psychicky zhroutí, končí osmá. Její sokyně sahá po zlatu, jenže to si vyskáče Ukrajinka Oksana Bajulová, Kerriganové patří stříbrná medaile. "Byly tak trochu jako kráska a zvíře," vzpomíná bývalý mistr světa René Novotný. "Nancy, miláček Ameriky, líbivá žena a vzorné dítě, co se stará o slepou matku. A proti ní rebel Tonya. Silový typ, nekoordinovaný talent ve spárech ulítlého manžela."

Soudní proces v březnu 1994 prokáže: Hardingová o atentátu věděla. Byla odsouzena k tříletému podmíněnému trestu, 150 tisícům dolarů pokuty a 500 hodinám veřejně prospěšných prací. Náruživá kuřačka se marně vydávala za oběť dětství v rozvrácené rodině.

Tonya Hardingová

CHTĚLA ZNIČIT NANCY. Tonya Hardingová neměla nakonec zlato ani šťastný život.

Krasobruslení díky této aféře zažilo v 90. letech nevídaný boom, v USA proniklo na 2. příčku ve sledovanosti sportů za americký fotbal. "Potkat Hardingovou střízlivou je zázrak. Celé dny tráví po barech, kde se zpíjí do němoty," psal v pozdějších letech list National Enquier.

Vydělávala si jako pomocnice v autoumývárně, erotická tanečnice, za peníze boxovala proti travestitům. "Potřebovala se vybít z toho svého zla, než se usadila," soudí Novotný.

Život Kerriganové byl naopak vzorový. Ve spokojeném manželství se svým manažerem je šťastnou maminkou už třetího dítěte, pečuje o svoji nadaci. A občas si pro radost zabruslí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze