Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Čínské slzy, 2. díl: Siang po pádu políbil překážku. Na rozloučenou?

SBOHEM? Liou Siang líbá překážku po pádu v olympijském rozběhu. | foto: AP

7 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Pokud se vám zdá, že ten příběh znáte, nepletete se. Liou Siang opět neabsolvoval rozběh olympijského závodu na 110 m překážek. V Pekingu 2008 zaklekl do bloků - ale nevyběhl. V Londýně 2012 vyběhl - ale upadl na první překážce. Smutný byl konec olympijského šampiona z Atén 2004 a bývalého světového rekordmana pod pěti kruhy.

Zůstal sedět na tartanu, soupeře, kteří se řítili do cíle, ani nepozoroval. Jen si držel zraněný levý kotník.

Odkulhal do zákulisí, z prostoru za startem jej však pořadatelé poslali na opačnou stranu - do cíle. Přistavený invalidní vozík odmítl, rovinku přeskákal na levé noze. U desáté řady překážek se zastavil, jednu z nich za velkého potlesku diváků políbil. Bylo to jeho loučení s olympijskými soutěžemi?

Čínské slzy, 1. díl

Liou Siang v Pekingu nedoběhl ani k první překážce...

V devětadvaceti letech by ještě kariéru končit nemusel, problémy s Achillovou šlachou ho však trápí léta. Vždyť kvůli nim v Pekingu nevyběhl z bloků. Strhl si startovní číslo, zlomený schovával svůj žal. 

Vždyť v Číně je národním hrdinou, sportovním vzorem. Jeho triumf na olympijských hrách v Aténách 2004 a světový rekord z něj udělaly modlu.

ŠPATNÁ ZPRÁVA DO PEKINGU. I doma už vědí, že Liou Siang je zraněný. Záběry z

ŠPATNÁ ZPRÁVA DO PEKINGU. I doma už vědí, že Liou Siang je zraněný. Záběry z rozběhu na 100 metrů překážek mohli kolemjdoucí sledovat na velkoplošné obrazovce.

I TY JSI HRDINA! Maďarský překážkář Balazs Baji vzal Liou Sianga za ruku a

I TY JSI HRDINA! Maďarský překážkář Balazs Baji vzal Liou Sianga za ruku a symbolicky ji zvedl do vzduchu - tak jak se to dělává vítězům. I to byla pocta pro zraněného čínského závodníka.

Jenže tělesná schránka tréninkové vytížení nevydržela, léta už se trápí. Letos vypadal být v pořádku, na mítinku v Eugene dokonce vyrovnal světový rekord Kubánce Dayrona Roblese. Jenže k výkonu 12,87 s mu dopomohl příliš silný vítr.

Fotogalerie

Krátce před olympijskými hrami jej začal pobolívat stehenní sval a znovu se ozvala achilovka. A Liou Siang opět končil olympijský závod v slzách.

Už první překážka ho zastavila. Když dokulhal k cílovému prostoru, soupeři mu tleskali.

Druhého muže letošních světových tabulek odnesli k invalidnímu vozíku v útrobách stadionu. "Bylo strašné dívat se na něj, jak kulhá. Tohle bych nepřál ani největšímu nepříteli,"  říkal Brit Andy Turner. "A on je milý chlapík."

Ale v Londýně byl mimořádně smutný... Přetržená achilovka je pro překážkáře mimořádně nepříjemná diagnóza.

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze