Z mé strany je to už pro tento zápas vše. Přeji hezké ráno.

Američané slaví, poráží 5:1 Slovensko a ve čtvrtfinále narazí na Českou republiku. Spojené státy dnes byly lepším týmem a vyhrály zaslouženě. Po bezbrankové první třetině si v té druhé Američané vypracovali rozhodující náskok. Jako první se prosadil Ryan Donato, pak brzy nato z dvojnásobné přesilovky James Wisniewski. Ještě hůř to se slovenskými ambicemi na postup bylo, když v 34. minutě na 3:0 zvýšil Marc Arcobello. Naděje Slovenska ještě ožily, když tři minuty před koncem druhé části zápasu snížil z přesilovky Peter Čerešňák. Ve třetí třetině však Američané žádné komplikace nepřipustili, ještě své vedení naopak navýšili. Nejprve se prosadil Garrett Roe a poté ještě svůj druhý gól, a celkově čtvrtý na turnaji, vsítil Ryan Donato.

59:20

Znovu se musel Laco činit, aby zlikvidoval Blumovu střelu po hezké kombinaci Spojených států.

58:49

Američané dohrávají tento zápas s velkým sebevědomím a dál ještě trápí Jána Laca ve slovenské bráně.

57:30

Laco musel znovu do akce, tentokrát dokázal chytit střelu Ryana Stoa.

56:46
Gól

Spojené státy právě vstřelily branku!
Teď už definitivně zhasínají naděje Slováků na postup do čtvrtfinále. RYAN DONATO měl na levém křídle hodně prostoru ke střelbě a znovu ukázal, jak je přesný střelec. Trefil se k tyči a Laco popáté loví puk ze své branky. Asistence: James Wisniewski.

56:23

Slováci nemají čas na bránění a musí se cpát dopředu. Ale Američané si to dobře hlídají.

55:58
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko (Marek Ďaloga – 2 min., sekání).

55:58

Až nyní je přerušená hra. Američané byli hodně opatrní a ponechali při výhodě Zapolského v brance.

55:29

Američané mají puk za svou brankou a nespěchají s rozehrávkou. Navíc mají ponechanou výhodu.

55:02

Gionta svou těčí hodně zpomalil předchozí střelu, takže Ján Laco měl nakonec jednoduchou práci.

54:49

Greenwayova střela byla slovenskými obránci ztečovná do rohu kluziště.

54:21

Američané nenechávají nic náhodě a berou si oddechový čas.

54:20

Spojené státy vyhodily kotouč z vlastního obranného pásma a je to zakázané uvolnění.

53:21

Píská se zakázané uvolnění Slovenska.

52:59

Nakonec se ke střele odhodlal Marcel Haščák, ale Zapolski znovu úspěšným zákrokem podržel svém mužstvo.

52:44

Slováci kombinují v útočném pásmu, ale trochu tomu chybí střelba.

51:59

Nagy vystřelil z levé strany na Zapolského, ten se dokázal puku postavit do cesty a nepřipustil druhý puk ve své síti.

51:30

USA dokázaly dostat puk pryč ze své obranné třetiny a začínají své oslabení dobře.

50:58
Trest

Vyloučení v týmu USA (Jordan Greenway – 2 min., podražení).

49:52
Gól

Američané znovu odskakují na rozdíl tří branek. Little dokázal postrčit kotouč na GARRETTA ROA, který si sjel před branku a byl tam úplně sám. Stačilo mu prvním dotekem přehodit Lacův beton. Teď už to budou mít Slováci hodně těžké. Asistence: Broc Little, Brian O'Neill.

49:13

Terry se nedostal s pukem za obranu Slováků. Chyběla mu ale rychlost na to, aby dokázal vypálit.

48:22

Butler chtěl překvapit Laca střelou zpoza branky. Slovenský brankář se nachytat nenechal a drží ztrátu Slováků na dvou gólech.

47:55

Ďaloga získal v obranném pásmu puk a hned rozehrál akci Slováků po pravém křídle.

46:55

Jordan Greenway dostal Američany z nesnází, když se nenechal obrat o kotouč a dostal ho do středního pásma.

46:05

Laco byl za svou brankou u puku jako první a pomohl svým spoluhráčům rozehrávkou.

45:30

Slovensko je v plném počtu.

44:17

Čerešňákovu ránu dokázal Zapolski vyrazit a následně Američané vyhodili kotouč a mohou vystřídat.

43:25
Trest

Brian O'Neill se dostal za obranou Slováků k puku, ale v samostatném nájezdu Laca ho nedokázal překonat. Následně byl faulovaný Starostou. Ten dostává dvě minuty za sekání.

43:03

Přesilovka je zatím bez střely Slovenska a teď se Američanům podařilo vyhodit.

42:34
Trest

Vyloučení v týmu USA (Bobby Sanguinetti – 2 min., podražení).

42:10

Peter Ölvecký nachytal Broca Littla a čistým hitem ho poslal k ledu.

41:46

Na opačné straně, rovněž od modré čáry, vypálil Peter Ölvecký. Ryan Zapolski si připsal první zákrok třetí třetiny.

41:31

Znovu trvala rozehrávka Slovákům moc dlouho, až se k puku dostal Ryan Donato a počastoval Jána Laca střelou od modré.

40:50

Slováci si dávají při založení svého útkou na čas, chtějí mít vše pod kontrolou.

40:01

Třetí třetina začne přibližně v 5:56.

Až ve druhé třetině osmifinálového utkání mezi USA a Slovenskem začaly padat branky. A byli to Američané, kteří se dostali do vedení. Nejprve se po nedůrazu slovenských obránců dostal k puku Ryan Donato a i svůj třetí gól na tomto turnaji vstřelil Slovensku. Pak bylo Slovákům ještě hůř. Trest ve hře totiž dostal jejich obránce Michal Čajkovský a navíc je čekalo oslabení 3 na 5. A Američané dvojnásobnou přesilovku velice rychle využili, trefil se James Wisniewski. V 34. minutě Američané ještě navýšili svůj náskok, tentokrát se prosadil střelou z mezikruží Marc Arcobello. Slováci však ještě dokázali vykřesat naději na obrat. Přesilovku využil Peter Čerešňák a ve třetí třetině tak ještě Slovensko bude bojovat o vyrovnání.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:25

Laco ještě drží slovenský tým v naději, vyrazil střelu Ryana Gundersona. Ve druhé třetině už Slováci nesmějí inkasovat.

37:07

Američané se hned probili do útočného pásma, ale Slováci je přitlačili k mantinelu a ubránili se.

36:54
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku!
Slovensko stále zvyšovalo svůj tlak do branky a nakonec využívá tuhle přesilovku! Od modré čáry vypálil PETER ČEREŠŇÁK a kotouč se zastavil až o síť branky Ryna Zapolského. Naděje Slovenska na postup do čtvrtfinále tak znovu ožívá. Asistence: Dominik Graňák, Ladislav Nagy.

36:13

Slovensko se ale rychle vrátilo do útočné třetiny. Ladislav Nagy pálil z mezikruží, ale ani tentokrát se Zapolski nenechal zaskočit.

35:49

Slováci se sice usadili v útočném pásmu, ovšem Američanům se povedlo získat a vyhodit puk.

35:13
Trest

Vyloučení v týmu USA (Jordan Greenway – 2 min., sekání).

35:12

Slováci mají dál problémy v obraně. Tentokrát nechali před brankou volného Giontu. Laco tentokrát dokázal výborně zasáhnout.

34:32

Slováci se hned snaží odpovědět náporem. Američanů teď stačí vyhazovat puky.

33:30
Gól

Ale tentokrát se už Američané radují a už vedou 3:0. Slováci nechali mezi sebou mezi kruhy volného MARCA ARCOBELLA. Ten dostal puk přesně tam kam chtěl a střelou bez přípravy dokázal překonat Laca. Asistence: Troy Terry, Jonathon Blum.

32:56

Střelu Bluma od modré před Lacem zkoušel tečovat kapitán USA Brian Gionta. Ale třetí branka Američanů z toho není.

32:33

Z levé strany nahazoval kotouč na branku Jána Laca Donato, ale trefil jen boční síťku.

31:05

Po vyhraném vhazování okamžitě tvrdě vypálil Ďaloga, ale nebyl dostatečně přesný, takže Zapolski tentokrát nemusel zasahovat.

30:58

Znovu si Zapolski pohlídal prostor u své pravé tyče a drží puk ve své výstroji.

30:27

Po Nagyho posunutí puku z levého kruhu tvrdě z velkého nápřahu vypálil Marek Hovorka. Ale Zapolski je dál spolehlivý a drží své mužstvo.

29:53

John McCarthy nemohl pokračovat ve své akci, protože ho rozhodčí svou nešikovností připravil o hokejku.

29:15

Další Zapolského jistý zákrok. Tentokrát proti štiplavé střele Tomáše Starosty. Tlak Slováků pokračuje.

28:42

Martin Bakoš se dostal do zajímavé příležitosti, mohl dorážet puk. Ale nedokázal z blízka dorazit puk za Zapolského a snížit na 1:2.

28:02

Jenže svojí vlastní chybou nakonec Slovensko o útočné pásmo přišlo.

27:50

Slováci se usazují v útočném pásmu a začínají nebezpečně kombinovat.

27:02

26:37

Marek Ďaloga znovu unikal Američanům. Dostal přihrávku mezi obránce a natlačil se před branku. Jenže ho znovu zradilo zakončení, Zapolski si drží dál čisté konto.

26:24

Američanům už se druhá část této dlouhé přesilovky tak ideálně nedaří. Slováci často vyhazují puky a nyní třeba USA zastavil ofsajd.

25:49

Slovensko dokázalo vyhodit puk a může se vzadu zase zformovat.

25:30

Slovákům ještě zbývá minuta a 33 sekund z jejich oslabení. A vhazovat se bude po Ölveckého výpadu před brankou USA.

25:15

Laco znovu musel do akce, tentokrát si poradil s tvrdou Wisniewského střelou.

25:04

Dalším, kdo otestoval schopnosti brankáře Laca byl obránce Bobby Sanguinetti. Jeho ránu od modré jednička Slovenska chytila.

24:44

Po rychlé přesilovkové kombinaci vyplaval mezi kruhy volný Terry. Jeho střelu z tohoto prostoru Laco chytil.

23:45

Ďaloga se dostával za obranu Američanů, ale nedokázal nakonec vypálit. To mu znemožnil výborným obranným zákrokem Marc Arcobello.

22:20
Gól

Američané velice rychle využívají přesilovku pět na tři a jdou do vedení 2:0. USA to sehrály velmi jednoduše, ale účelně. Z levého kruhu vypálil JAMES WISNIEWSKI a trefil se přesně k tyči branky Jána Laca, který měl zakrytý výhled. Asistence: Troy Terry.

22:02

Už se přijel na led rozcvičovat náhradní brankář USA Maxwell, ale Zapolsky nakonec bude pokračovat.

22:02
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko (Ladislav Nagy – 2 min., nedovolené bránění brankáři).
Vyloučení v týmu Slovensko (Michal Čajkovský – 5 min., zásah do hlavy nebo krku + 10 min. osobní trest, zásah do hlavy nebo krku).

22:02

Michal Čajkovský si nedal pozor a trefil do hlavy Donata. Ten zůstává ležet na ledě. Žádá si ošetření. Dostává trest ve hře a utkání pro něj skončilo. Brankáře Zapolského trefil zase Nagy a dostane dvě minuty.

21:36
Gól

Slováci prohrávají a znovu je to RYAN DONATO, který jim dává gól. Všechny góly Američanů Slovensku na tomto turnaji vstřelil právě on. Laco předvedl nejprve výborný zákrok proti Terrymu, ale Slováci nedokázali kotouč dostat do bezpečí a Donato pak přesnou střelou k tyči dokázal Laca propálit. Asistence: Matthew Gilroy, Troy Terry.

21:03

Gionta se dostal na chviličku k puku a snažil se s ním natlačit před branku, To mu ale slovenská obrana nedovolila.

20:30

Brian O'Neill z otočky nahazoval z levé strany kotouč před branku Slovenska. Laco ale nakonec zasahovat nemusel, puk proletěl jeho brankovištěm.

20:01

Druhá třetina začne přibližně v 5:01.

První třetina skončila, Slovensko s USA hrají zatím nerozhodně 0:0 o to, kdo si zahraje čtvrtfinále olympijského turnaje proti českému týmu. Hned v první minutě měli Američané dobrou šanci, ale pak se postupně trochu střely vytratily ze zápasu. Oba týmy se soustředily hlavně na obranu. Ale ve druhé části první třetiny se přeci jen začalo něco dít, Slováci několikrát nebezpečně vypálili na Zapolského branku. Dobrou šanci měl třeba Ďaloga. V samotném závěru první dvacetiminutovky měli ještě jednu velkou šanci američtí hokejisté, Bourque, ale nedokázal trefit odkrytou branku.

20:00

První třetina skončila.

19:02
Šance

Chris Bourque se dostal do obrovské šance před slovenskou brankou, ale nedokázal se trefit do poloodkryté branky.

18:51

Bobby Sanguinetti vystřelil z poloviny hřiště. S tím pukem neměl Laco problém.

18:41

Puk vypadl ze hry, skončil na střídačce slovenského týmu.

17:57

Peter Ölvecký si našel kousek prostoru ke střele od pravého mantinelu. Zapolski se v posledních minutách opravdu nenudí.

16:56

Hovorka dostal nabito na modrou a z první vypálil. Zapolsky si ale dokázal znovu poradit a USA už jsou v plném počtu.

15:28

Slovensko nedokázalo nic vymysle, až se k puku dostali Američané a mohlil puk vyhodit.

14:52
Trest

Vyloučení v týmu USA (Brian Gionta – 2 min., sekání).

14:30

Kotouč vypadl ze hry, pokračovat by se mělo vhazováním ve středním pásmu.

14:04

Američané dokázali vyhodit puk. Zakázané uvolnění to není, a tak mohou hráči USA odjet na střídačku.

13:10

O chvíli později na branku USA pálil z levé strany obránce Marek Ďaloga. Zapolski znovu dokázal puk vyrazit,

12:42

Ladislav Nagy se dostal do útočného pásma a na nic nečekal a vypálil. Zapolski si musel připsat svůj druhý zákrok zápasu.

11:56

Slováci na chvíli ztratili při své rozehrávce puk, ale dobře zapracoval Juraj Mikúš a získal kotouč zpět na hokejky Slováků.

10:30

Ján Laco se teď vyznamenal. Dobře si povyjel proti Giontově střele, aby zmenšil úhel. Kotouč skončil na jeho výstroji.

10:14

Marcel Haščák se kolem mantinelu prosmýknul do útočného pásma, ale rychle pak přišel o kotouč.

09:30

Laco přikryl kotouč, který mířil na jeho branku, poté, co ho na něj poslal Donato.

09:17

Slovensko se dostalo k puku, ale nakonec se vlastní nepřesnou přihrávkou o pásmo připravilo.

08:55

Slováci znovu velmi dobře pracují v útočném pásmu a nedovolují Američanům se osvobodit.

07:29

Slováci se s ničím nepárají a tvrdě dohrávají Američany u mantinelu. Nyní ale Surový jen protečoval kotouč do vápna a jde střídat. Stejně jako jeho spoluhráči.

06:20

Slováci dobře napadali rozehrávku Američanů, ale ti se nakonec přeci jen dokázali dostat z nesnází a vybruslili z vlastního pásma

05:36

05:14

Donato měl dostatek prostoru k tomu, aby vystřelil z vrcholku pravého kruhu. Ale jeho střela byla přizvednuta nad branku.

05:00

Z levé strany posílal puk do nebezpečného prostoru před brankou Little. Graňák jeho pas přizvedl do ochranné sítě.

04:16

Tvrdou ránu na slovenskou branku poslal Garrett Roe. Trefil nepříjemně Juraje Mikuše.

03:58

Slováci začali oslabení dobře. Vyhráli vhazování a Patrik Lamper se hned hnal do předu a dokonce otestoval Zapolského.

03:36
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko (Miloš Bubela – 2 min., hákování).

03:10

Nejprve byl odpískán ofsajd slovenskému týmu, krátce poté také Američanům.

02:56

Slováci sbírají nahozený puk za vlastní brankou a nyní mohou sami zaútočit.

01:58

Michal Čajkovský nebezpečně vypálil hned poté, co projel za modrou čáru. Mířil mezi ruku a tělo Zapolského, ale ten dokázal předvést úspěšný zákrok.

00:39
Šance

Američané začínají zápas aktivně a hned zatlačili Slovensko před jejich brankou. Laco měl co dělat, aby si poradil. Nejblíž gólu byl Little, ale nedokázal puk do razit do branky.

00:01

Utkání právě začalo.

Úvodní sestavy:

USA: Zapolski (Maxwell) – Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy (A), Billins, Blum, Wisniewski – Little, Roe, O'Neill – Ch. Bourque, Greenway, B. Gionta – Donato, Arcobello, Terry – Stoa, McCarthy, B. Butler – Slater (A).

Slovensko: J. Laco (Konrád) – Ďaloga, Baranka, Graňák (A), Čerešňák, Čajkovský, Starosta (A), Mikuš – Cingel, Marcinko, Lamper – Haščák, Bubela, Bakoš – Nagy, Surový (C), Hovorka – Ölvecký, Krištof, Sukel' – Kudrna.

Rozhodčí: Rantala, Salonen – Pihlblad, Suominen.

Pro vzájemné zápasy nemusíme sahat nikam do minulosti. Naposledy se totiž tyto dvě reprezentace utkaly v základní skupině olympijského turnaje. Američané dokázali tohle utkání vyhrát 2:1. Skóre utkání otevřel Donato, poté vyrovnal Kudrna. O vítězství Američanů rozhodl ve třetí třetině dalším gólem Donato z přesilové hry.

V rámci olympijského turnaje se USA se Slovenskem utkali i v roce 2014 v Soči, tehdy vyhráli Američané vysoko 7:1. V roce 2006 na olympiádě v Turíně vyhrálo pro změnu Slovensko 2:1.

Slovensko

Slovensko je jedním z týmů, které mohou na neúčasti hvězd z NHL vydělat, protože tam už stejně moc hráčů nemají. Takže při současné konstelaci je jejich tým složený zejména z hráčů české a slovenské extraligy určitě konkurenceschopnější. Jistý potenciál ukázalo Slovensko už na začátku turnaje, když se hned na úvod postaralo o velké překvapení porážkou olympijských sportovců z Ruska. Slováci prohrávali 0:2, ale dokázali utkání otočit na 3:2. Další dvě utkání už však našim východním sousedům nevyšla, prohráli s USA 1:2 a pak překvapivě i se Slovinskem 2:3 na nájezdy. V základní skupině tak obsadili poslední čtvrté místo.

Dva zápasy byl v brance Slovenska Bronislav Konrád, hrající na klubové úrovni za Olomouc, jeden zápas odchytal Ján Laco, brankář Sparty Praha. Nejproduktivnějším Slovákem na turnaji je Peter Čerešňák se třemi body (1+2). O pět slovenských gólů se postaralo pět střelců.

USA

Američané hodně doplácí na to, že na olympiádu nebyli puštění hráči z NHL a tak jejich výběr není tak silný, jak by mohl být. Spoléhá se na hráče z AHL, z univerzit nebo na ty, kteří mají evropská angažmá. Hned v úvodu turnaje se možná projevilo, že síla tohoto celku nebude až tak veliká. V prvním zápase základní skupiny totiž Američané prohráli se Slovinskem 2:3 po prodloužení. V dalším zápase alespoň trochu USA napravily dojem, když porazily těsně 2:1 Slovensko. Poslední skupinový zápas už ale zase Američané nezvládli, na olympijské sportovce z Ruska nestačili jasně 0:4.

Americkou jedničkou na turnaji je Ryan Zapolski, chytající na klubové úrovni v KHL za Jokerit Helsinki. Nejproduktivnějším hráčem USA je Ryan Donato se třemi body (2+1). Je to také nejlepší střelec týmu. Hvězdou a kapitánem mužstva je Brian Gionta, bývalý dlouholetý hráč NHL, který sice už v žádném klubu nehraje, ale kvůli olympijským hrám si ještě prodloužil kariéru.

Zdravím a vítám všechny příznivce ledního hokeje u sledování on-line přenosu utkání osmifinále mužského olympijského turnaje mezi týmy USA a Slovenska.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 04:10.