Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uslzený Lochte o „přepadení“ v Riu: Nebyla to úplná lež. Přeháněl jsem

Americký plavec Ryan Lochte sleduje svůj čas v olympijském bazénu. V Riu se ovšem více proslavil kvůli svým nočním „vylomeninám“. | foto: AP

21 2016
Když celá země seděla u televize a dojásala po penaltovém rozstřelu fotbalového finále v Riu, stanice Globo TV pustila do vysílání rozhovor s Ryanem Lochtem. Mužem, který vymyšleným příběhem o ozbrojeném přepadení dopálil všechny Brazilce. „Omlouvám se. Brazílie si to nezaslouží,“ promluvil plavec.

Než Lochte stačil osobně vysvětlit, proč si vymyslel příběh, který na chvíli vážně poškodil pověst pořadatelské země her, zmizel do Spojených států.

Slavný plavecký šampion tak poprvé veřejně vystoupil až v sobotu večer.

„Byl jsem pod vlivem alkoholu,“ řekl Lochte, který se před kamerou objevil se svou původní barvou vlasů, a ne s výstředním šedivým přelivem z Ria. „Bylo to dětinské, udělal jsem hloupou chybu. Jsem člověk a je mi to opravdu líto.“

Kromě brazilské národní televize dal Lochte rozhovor také Mattovi Lauerovi z americké NBC. V jednu chvíli dlouhého pořadu mu do očí vyhrkly slzy.

To když přiznal: „Ztrapnil jsem sám před sebou, svoji rodinou, americkými plavci, fanoušky a všemi, kdo mě sledovali.“

Takové vylomeniny se už nebudou opakovat

Lochte, šestinásobný olympijský šampion, minulou neděli prohlásil, že jeho a tři další americké plavce přepadl a oloupil gang, který se vydával za policisty.

„Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: ‚Na zem‘,“ vyprávěl Lochte, který tvrdil, že si lupiči odnesli 400 amerických dolarů.

Brazilští policisté se ale nemohli dopátrat dalších podrobností a o čtyři dny později vyšlo najevo, že Američany nikdo v Riu nepřepadl (více čtěte zde).

Noční incident, o němž Lochte dramaticky hovořil s novináři, vyvolali sami plavci. V opilosti na cestě z večírku zdemolovali záchod na benzínové stanici, odmítli za škodu zaplatit a chovali se agresivně.

Ochranka pumpy proto vytáhla z pouzdra zbraň a nedovolila jim odjet do olympijské vesnice, dokud nezaplatili v přepočtu zhruba 50 dolarů.

„Proč jste lhal?“ zeptal se moderátor Lochteho.

„Nevím, proč jsem to udělal,“ odpověděl 32letý plavec. „Bylo to několik hodin po incidentu a pořád jsem byl pod vlivem alkoholu. Neměl jsem to říkat. Zveličil jsem tu část, kdy vytáhli zbraň, ale nepřiložili mi ji k čelu.“

Ryan Lochte v olympijském bazénu v Riu
LHÁŘ, LHÁŘ 2. Na atletickém stadionu vyvěsili fanoušci plakát s parodií na...

Lochte navzdory všem detailům, které vypluly na povrch, trval na tom, že mluvil alespoň částečně pravdu.

„Do jisté míry jsem nelhal. Ale přeháněl jsem v tom, co se mi stalo.“

Veřejnost se snažil přesvědčit, že ho vyděsila ochranka, když před plavci mávala svoji zbraní. Lochte pak ráno scénu vykreslil jako loupežné přepadení.

Matt Lauer se snažil rovněž zjistit, zda se chtěli plavci domluvit na zaplacení škody, protože se snažili vyhnout skandálu, který by způsobil příjezd policie.

„Chtěli jsme se prostě odtamtud dostat pryč,“ odvětil Lochte. „Mířila na nás zbraň. Všichni jsme byli vyděšení. Věděli jsem jenom, že ten chlap říká, abychom jim dali peníze. Takže jsme to udělali a odjeli.“

Zkroušený Lochte, jemuž nyní hrozí postih od MOV i americké plavecké federace, několikrát zopakoval, že činu lituje. Rio ještě nemusí být jeho poslední olympiádou a plavec nevyloučil, že se objeví i v Tokiu 2020.

„Pořád jsou přede mnou úspěchy, kterých chci ve sportu dosáhnout. Vím, co jsem udělal špatně, a vzal jsem si z toho ponaučení,“ uvedl Lochte.

Záporný hrdina olympijských her v Rio de Janeiru zakončil svou zpověď slibem: „Takové vylomeniny se už nikdy nebudou opakovat.“Další z rubriky

Žádná pistole u hlavy. Američtí plavci si přepadení v Riu vymysleli

Ryan Lochte v olympijském bazénu v Riu

Jeden z největších skandálů dosavadního průběhu olympiády nabral nečekaný zvrat. Američtí plavci v...

Do Ria jsem postoupila pro taťku, řekla v OH studiu motýlkářka Svěcená

Hostem OH studia je motýlkářka Svěcená

VIDEO Co na tom, že se nikdo nedostal do finále? Nebo že si v olympijském bazénu nikdo nevylepšil osobní...

Americké vodní pólistky slaví po výhře nad Itálií olympijské zlato

Momentka z finálového utkání mezi vodními pólistkami USA a Itálie.

Americké vodní pólistky zdolaly ve finále olympijského turnaje v Riu de Janeiro tým Itálie 12:5 a...Najdete na iDNES.cz