Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Logo jako plagiát? Pořadatelé tokijských olympijských her řeší skandál

Porovnání symbolu divadla v Lutychu a loga OH 2020. | foto: jto.s3.amazonaws.com

1 2015
V červenci pořadatelé olympijských her v Tokiu 2020 zveřejnili oficiální logo a hned byli nařčeni z plagiátorství. A nové informace nyní verzi možné umělecké loupeže, kterou má mít na svědomí designér Kenžiro Sanó, podpořily. Japonští organizátoři tak raději vyhlásili novou soutěž o podobu symbolu olympijského svátku.

Už před měsícem belgický designér Olivier Debie na sociálních sítích upozornil na podobnost s jeho vlastním dílem pro divadlo v Lutychu a obrátil se kvůli tomu na soud.

Japonský olympijský výbor se tehdy za Sanóa postavil, ten ale nyní podle televizní stanice NHK jeho členům potvrdil, že některé podklady při výběru designu získal bez předchozí autorizace z internetu.

„Myslím, že je zapotřebí důkladné vysvětlení od pana Sanóa. Cítím se zrazen,“ řekl televizi tokijský guvernér Joiči Masuzoe. V minulých dnech se také objevila další podezření, že i jiné práce ze Saónovy dílny jsou plagiáty.

V samotném logu navíc nenašla zalíbení ani veřejnost. Podle průzkumu televize TBS si 85 procent dotázaných přála jeho změnu.

A dočkají se, rozhodnutí padlo po vlně nevole, kterou vyvolaly nejasnosti s autorským původem. 

Šéf japonských organizátorů Toširo Muto nicméně nepotvrdil, že by logo bylo plagiátem. Jeho zrušení ale označil za nejvhodnější řešení vzhledem k množství pochybností, které se kolem jeho podoby objevily.

„Došli jsme k závěru, že toto logo nemá podporu veřejnosti, a budeme hledat nový emblém,“ vysvětloval Muto na tiskové konferenci.

Autoři: ,


Témata: Tokio, Tokio 2020
Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze