Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Londýn bude v bezpečí. Jednotky SAS staví bunkr na dostřel olympiády

TRÉNINK NA TERORISTY. Speciální jednotka SAS se už měsíce připravuje na možné útoky během olympiády v Londýně. | foto: Profimedia.cz

4 2011
Tyhle plány mají na obálce velkými písmeny napsáno: přísně tajné. Speciální jednotky SAS si staví svoje nové velitelství na neznámém místě ve východním Londýně tak, aby příští rok co nejlépe ochránily olympiádu. Z podzemního krytu budou mít bezpečnost her pod palcem.

Elitní vojsko může zasáhnout proti všem teroristům takřka ihned. "Tohle opatření odráží vážnost hrozby," uvedl zdroj deníku The Sun. Proto byly nad britskou metropolí měsíce v akci transportní helikoptéry Chinook, které převážely výstroj kamsi do míst, kde podzemní bunkr SAS leží.

Speciálně vycvičení vojáci budou mít klíčovou roli v masivních bezpečnostních opatřeních, po Temži budou moci bleskově zasáhnout proti teroristům. K tomu využijí síť vodních cest kolem olympijského parku, aby nezůstali trčet v londýnských zácpách. Případní zranění budou stejnou vodní cestou přepraveni do nemocnic.

"v úvahu bereme všechny možné scénáře," pokračoval zdroj deníku. Všechny dobrodruhy, kteří by chtěli olympiádu ohrozit, proto varuje heslo: Londýn bude chráněn jako nikdy předtím. "Kdokoliv bude takový blázen a chtěl ohrozit veřejné bezpečí, pozná ten nejrychlejší trest od nejlépe vycvičených jednotek," vzkázal zdroj listu.

Neví se sice kde, ale ví se co. Arzenál vojáků bude hrůzostrašný: samopaly, pušky pro snajpry, omračující granáty, slzný plyn. Vojáci budou mít k dispozici i protichemické obleky pro případ užití špinavých bomb.

Šéfové přes bezpečnostní opatření věří, že největší nebezpečí hrozí ze strany militantní al-Káidy. Na její možné řádění se připravují měsíce. "Evakuační plány pro případ teroristických útoků se stále upřesňují, nejdůležitější ale je mít přístup a možnost zasáhnout proti teroristům," citoval The Sun. "A toho bude dosaženo."

Už v květnu cvičili vojáci ostrou střelbu v olympijské vesnici, aby simulovali útok podobný tomu, který v Mnichově 1972 připravil o život jedenáct izraelských sportovců. V červenci zase sesterská jednotka SAS - Special Boat Service - trénovala na to, jak ve Weymouthu, kde se budou konat jachtařské soutěže, odpovědět na útoky sebevražedných atentátníků. Jachty navíc budou hlídat vrtulníky ze základny RAF v Odihamu.

V pohotovosti během her by mělo být 6 tisíc mužů armády, k tomu další tisíce od soukromých bezpečnostních agentur. Náklady na bezpečnost nechtějí pořadatelé her zatím ani odhadovat, z celkového rozpočtu by však mohly dosáhnout až sto milionů liber, asi 3 miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Najdete na iDNES.cz