Londýn po útocích zrušil olympijské oslavy

OH Londýn 2012 | foto: Reuters

7 2005
Singapur - Londýňané nebudou slavit vítězství své metropole ve volbách dějiště olympijských her v roce 2012. Představitelé kandidatury se kvůli sérii čtvrtečních výbuchů v londýnském metru a autobusech rozhodli oslavy zrušit. "Bylo by to nevhodné vzhledem k této tragédii," uvedla ministryně sportu Tessa Jowellová.

Členové přípravného výboru olympijských her v Londýně 2012 se zprávy o dění v britské metropoli dozvěděli v Singapuru, dějišti 117. zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

Z něj by se výprava měla na letiště Heathrow vrátit v pátek a omezí se jen na tiskovou konferenci. "Plány na slavnostní přijetí padly," uvedla Tessa Jowellová, nově jmenovaná i ministryní pro olympijské hry.

Zástupci MOV okamžitě vyjádřili přesvědčení, že výbuchy nijak nesouvisí se středečním rozhodnutím členů MOV. Zároveň prohlásili, že akce teroristů nijak neovlivní pořádání her v Londýně.

"Máme plnou důvěru v londýnské úřady a to, že zajistí konání olympijských her," řekla dnes mluvčí MOV Giselle Daviesová.

Šéf olympijského hnutí rovněž na dálku vyjádřil lítost britskému premiérovi Tonymu Blairovi, který v Singapuru ve prospěch Londýna lobboval.

"Jsem smutný , že se něco takového stane v srdci olympijského města," posteskl si Rogge v Singapuru.  "Nikdo nemůže říct, že jeho město je bezpečné. Ale tohle nemá spojitost s olympismem, stalo se to až po volbě."  

"Jsem úplně bez sebe. Myslím, že to svědčí o tom, že v dnešní době není žádné město na světě bezpečné před teroristy," uvedl jeden z vedoucích představitelů londýnské kandidatury Keith Mills.

"I když má Londýn možná nejlepší systém bezpečnostních služeb na světě, takovýmhle útokům se nemůže ubránit," dodal Mills, podle kterého jsou všichni členové britské výpravy v Singapuru zcela zdrceni.

Po několika explozích v londýnském metru a autobusech přišlo podle posledních zpráv o život přes deset lidí, mnoho dalších bylo zraněno.

Autoři: ,

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz