Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Londýn řeší, kdo zapálí olympijský oheň. Bude to neolympionik Beckham?

David Beckham | foto: AP

1 2011
Odteď až do začátku her bude oblíbeným tématem hovoru, debat (nebo hádek?) otázka: Kdo 27. července 2012 zažehne olympijský oheň londýnské olympiády. Bude to teprve pátá žena v historii letních olympiád, nebo se pocty ujme některý ze slavných reprezentantů britských ostrovů.

Nejpravděpodobnější cestou je, že se pocty ujme některý ikonický olympionik: v Helsinkách 1952 do byl devítinásobný zlatý medailista Paavo Nurmi, v Atlantě 1996 se zažehnutí zhostil Muhammad Ali, naposledy v Pekingu "běžel" po stěně Ptačího hnízda šestinásobný gymnastický vítěz Li Ning.

Takže kdo se hodí nejvíce do výběru Velké Británie?

David Beckham reprezentoval Londýn, když v roce 2005 v Singapuru usiloval o pořadatelství a účastnil se předávání olympijské štafety při zakončení her v Pekingu. Stále chová naději, že si za rok zahraje olympijský turnaj za svoji vlast jako jeden ze tří "přestárlých" hráčů, kteří za tým poskládaný z fotbalistů do 23 let smějí nastoupit.

Kdyby uspěl, byly by to jeho první hry a výborně by se hodil na samotný závěr olympijské štafety. Mohl by předat to, co převzal.

Kelly Holmesová vstupovala na olympijský ovál v Aténách a pořád neměla ve sbírce žádné velké zlato. Ve 34 letech se zdálo, že její kariéru budou připomínat jen zranění, těsné prohry a druhá místa.

Pak na olympiádě vyhrála dvě zlaté v běhu na 800 a 1500 metrů a rázem se stala jednou z největších olympijských hrdinek Británie

Chris Hoy, skotský dráhový cyklista, je jedním z nejúspěšnějších olympioniků z ostrovů. Jeho tři zlata z Pekingu byly největší individuální žní Britů za posledních sto let.

Steve Redgrave nosí přezdívku největší olympionik národa. Pětinásobný šampion z veslování z pěti po sobě jdoucích olympiád už je podle odhadů bookmakerů nejžhavějším adeptem na zapálení ohně. A lidé teď tipují: Přijede na své kanoi doprostřed Temže a tam zapálí oheň?

Paula Radcliffová má doma všechny možné trofeje, olympijský úspěch je ten jediný, který maratonské hvězdě v její úspěšné kariéře unikl. Vyhrála mistrovství Evropy i světa, největší maratony světa, ale nikdy žádný na letní olympiádě. V Pekingu byla favoritkou, ale vinou křečí skončila na 23. místě.

Spekulace o volbě můžou začít. Na verdikt zbývá ještě 360 dnů...

Autor:
Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze