Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Londýn slevil v bezpečnosti. Sikhové smějí během olympiády nosit dýky

DÝKA. Sikhové smějí během olympijských her v Londýně nosit kirpan, jeden z pěti symbolů jejich náboženství. | foto: Profimedia.cz

23 2011
Plánují používat rakety země-vzduch. Nasadí tisícovky agentů i speciální jednotky SAS. Londýn má během olympijských her v příštím roce zavést nejpřísnější bezpečnostní opatření od dob druhé světové války. V jednom směru přesto slevil - sikhským sportovcům i divákům svolí nosit na sportoviště jejich ceremoniální dýky.

"Chceme, aby hry byly přístupné všem," hájí rozhodnutí mluvčí organizačního výboru.

Jde i o vstřícný krok Británie k sikhské populaci, která je největší na světě mimo území Indie. Podle posledního sčítání lidu z roku 2001 mělo žít na ostrovech 336 tisíc, zástupci komunity však uvádějí až dvojnásobný počet.

Sikhismus je menšinové náboženství v Indii, pro jehož členy jsou typické dlouhé vlasy a vousy, které skrývá turban.

Dýka kirpan je jedním z pěti symbolů víry Sikhů a v Londýně ji budou smět nosit na stadiony schovanou pod oblečením. U bezpečnostních prohlídek ji budou muset ukázat, ale po celou dobu pobytu na sportovištích musí zůstat v pochvě.

Aby mohli dýku u sebe mít, budou se muset prezentovat i zbylými čtyřmi znaky náboženství, které musejí mít neustále u sebe. "Je to důležitá součást jejich víry," vysvětlil mluvčí organizačního výboru.

Pořadatelé her podle deníku The Guardian najali 193 kněžích reprezentujících devět různých náboženství, kteří mají po dobu her sloužit asi 17 tisícům účastníků olympiády, k tomu 200 tisícům pořadatelů a 20 tisícům žurnalistů.

Mezinárodní olympijský výbor sám požaduje zařízení pro pět různých vyznání - křesťany, muslimy, židy, hindy a buddhisty. Londýn přidal další čtyři. Olympijské hry začínají 27. července.

Autor:
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze