Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Londýňané ve vztahu k olympiádě kolísají

Stadion pro vodní sporty v Londýně (olympijské hry 2012) - Počítačové zpracování stadionu pro vodní sporty pro letní olympijské hry 2012 v Londýně. | foto: The London Organising Committee of the Olympic Games Limited

22 2007
Londýn - Dlouho trvalo, než se podařilo přesvědčit premiéra Blaira, aby návrh podpořil. Jeden průzkum za druhým ukazoval, že většina obyvatel města je proti - a dokonce kvůli tomu málem Londýn nevyhrál. Londýňanům se ani nechtělo do přímého střetu s Paříží. Byli totiž přesvědčeni, že kvůli rolím obou zemí v irácké válce musejí prohrát.

Nakonec se Blair přidal, organizátoři zlepšili přesvědčovací kampaň a Londýn nad Paříží vyhrál. Nadšení lidí shromážděných na Trafalgarském náměstí neznalo mezí. Netrvalo ale ani 18 hodin.

Už druhý den ráno vyprošťovali Londýňané z metra oběti teroristického útoku. Bylo zřejmé, že závazek, který na sebe vzali, je mnohem větší, než si kdokoli představoval.

Z jiného pohledu to minulý týden potvrdila ministryně kultury Tessa Jowellová. Přiznala, že náklady na olympijské hry v Londýně v roce 2012 budou výrazně vyšší, než pořadatelé uváděli před pouhými dvěma lety, když bojovali o přízeň veřejnosti tomuto projektu. Podle nového vládního odhadu přijdou hry celkem na 9,325 miliardy liber, tedy přes 400 miliard korun.

Organizátoři a vláda původně uváděli celkové náklady na olympiádu včetně regenerace východního Londýna ve výši zhruba čtyř miliard liber. Regenerace jako jeden z trvalých přínosů pořádání her byla jedním z klíčových prvků, které pomohly Londýnu zvítězit nad konkurenčními nabídkami.

Z daní všech Britů půjde podle nového odhadu kolem šesti miliard liber, zbytek zaplatí část výnosů státní loterie a londýnští daňoví poplatníci.

Ministryně řekla, že na stavby související s olympiádou se vydá podle nejnovějších odhadů 5,3 miliardy liber, z čehož 3,1 miliardy bude na sportoviště a další stavby přímo související s olympijskými hrami, 1,7 miliardy půjde na infrastrukturu a regeneraci a 500 milionů je operativní rezerva. Původně vláda odhadovala cenu olympijských staveb na 2,4 miliardy liber. Vláda vedle toho bude mít rezervu 2,7 miliardy liber na případné skluzy.

Londýn se rozhodl postavit olympijské městečko a většinu sportovišť ve východní části města, která potřebuje podnět k regeneraci. Tu ale samy olympijské hry nepřinesou, protože již byla naplánována v každém případě, ale urychlí ji a přinesou na ni více veřejných a soukromých prostředků.

I když Britové jsou v posledních letech známí - podobně jako Pražané se svou Sazka Arenou - hlavně skluzy u velkých stavebních projektů, hlavním problémem olympijského budování nejsou zřejmě sportoviště, ale dopravní infrastruktura.

Veřejná doprava je totiž v britském hlavním městě na pokraji kolapsu prakticky každý všední den, takže je jasné, že o účastníky a návštěvníky OH se bez podstatné modernizace nebude schopna postarat.
Zvlášť když se pořadatelé přece jen rozhodli některé akce pořádat na druhé straně města - například olympijský tenis se prostě nemůže konat jinde než ve Wimbledonu a po nedávném otevření stadionu ve Wembley se uvažuje i o tom, že by se na hrách podílel výrazněji, než se zatím předpokládalo.

Přesto rozsah staveb nelze přehlédnout. Z nyní stojících sportovišť využije Londýn vedle dvou již zmíněných také kriketové hřiště Lords s novinářskou tribunou českého architekta Jana Kaplického. Pro sporty bude využit také Regent´s Park, Greenwich Park, Hyde Park a cvičiště královské jízdní gardy Horse Guards Parade.

Na východě města vyroste Olympijský park, který bude středem her. Vznikne zde nový stadion s 80.000 míst, pro který ale po hrách už nebude využití, takže se jeho kapacita sníží.

Postaví se nové centrum pro vodní hry, pro hokej a pro cyklistiku. Součástí parku bude také ubytovací komplex, který bude položen tak, aby 80 procent činovníků a sportovců bylo na sportovištích nejdéle za 20 minut.

Všechny projekty jsou nyní přepracovány ve srovnání s tím, jak byly před dvěma lety navrženy. Místní cyklisté například už kritizovali to, že Velopark bude mnohem skromnější, než jak vyhlížel v původních projektech.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze