Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Londýnská olympiáda se otevírá sportovcům s dopingovou minulostí

OLYMPIJSKÁ ŠANCE ŽIJE. LaShawn Merritt se může ucházet o účast na OH 2012. Americký čtvrtkař pykal za doping 21 měsíců, potom si odvezl z letošního MS v Tegu stříbro, když podlehl jen Kiranimu Jamesovi. Teď uspěl i s odvoláním u CAS. | foto: Reuters

6 2011
Dopingoví hříšníci mohou oprášit své sny o Londýně. Arbitrážní soud pro sport v Lausanne totiž zrušil diskutované pravidlo Mezinárodního olympijského výboru, podle kterého nesměl sportovec potrestaný za pozitivní nález na více než šest měsíců startovat na dalších olympijských hrách.

"Toto pravidlo Mezinárodního olympijského výboru je neplatné a nevymahatelné," uvedl CAS ve svém odůvodnění s tím, že představuje pro dopujícího sportovce druhý trest a také není v souladu s kodexem Světové antidopingové agentury (WADA).

Šance pro Chamberse či Millara

Verdikt sportovního soudu CAS se netýká pouze Merritta. Otevírá možnost například britským sportovcům, aby napadli pravidlo svého národního olympijského výboru, které dopingovým hříšníkům ukládá dokonce doživotní zákaz startu na OH. To se týká například bývalého mistra Evropy v běhu na 100 metrů Dwaina Chamberse či elitního cyklisty Davida Millara, kteří mají za sebou dvouleté tresty.

Boj proti takzvanému "pravidlu 45" vedl americký čtvrtkař LaShawn Merritt, který pykal 21 měsíců za dopingový nález, který měl po užití přípravku na mužskou potenci. Olympijský vítěz z Pekingu se na dráhu vrátil letos v červenci a potom získal na mistrovství světa v Tegu stříbro na individuální čtvrtce a pomohl ke zlatu americké štafetě na 4x400 metrů.

Proti pravidlu MOV se k arbitráži odvolal Americký olympijský výbor právě kvůli Merrittovi a argumentoval, že za jeden prohřešek je sportovec trestán dvakrát. Podle MOV nicméně v tomto případě nešlo o sankci, ale o otázku způsobilosti k účasti, přičemž olympijský výbor má právo rozhodnout, kdo bude startovat na jeho akcích.

Představitelé MOV uvedli, že je rozhodnutí sportovního soudu CAS zklamalo, ale budou ho respektovat. "Jsme zklamáni, protože toto pravidlo jsme zavedli kvůli tomu, abychom chránili hodnoty olympijského hnutí a tu většinu sportovců, kteří soutěží čestně," uvedl MOV v tiskovém prohlášení.

Arbitrážní soud konstatoval, že olympijský výbor se může pokusit prosadit dodatek o zákazu startu na OH do kodexu WADA, takže pravidlo bude součástí jednoho trestu. "Až nastane čas revize kodexu WADA, budeme vážně zvažovat tvrdší tresty včetně tohoto pravidla," reagoval MOV. Nový kodex WADA vstoupí v platnost v roce 2013.

Kontroverzní pravidlo vstoupilo v platnost v roce 2008 těsně před OH v Pekingu, nicméně Londýn měl být prvními hrami, kde by se plně projevilo.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze