Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Londýn po olympiádě: v šedi bez života hledá využití milionových areálů

BOURÁNÍ. Provizorní sportoviště z Londýna postupně zmizí. | foto: AP

22 2012
V létě tu bilo srdce sportovního světa, sem tam proudily davy diváků, tisíce olympioniků. Ovšem dnes po olympijském parku pobíhá maximálně pět stovek dělníků. Z centra londýnských her se dva a půl měsíce po závěrečném ceremoniálu paralympiády znovu stalo staveniště.

Zmizely plachty, co zvenčí zdobily hlavní stadion, dočasné tribuny plaveckého centra se pomalu odvážejí, jeřáby nakládají betonové bloky, které měly zajistit bezpečnost. Do vesničky sportovců, v níž při hrách bydlelo 10,5 tisíce olympioniků, se už montují kuchyně. Vznikne tak 2 818 nových bytů.

Smutná šeď bez života se má změnit v zeleň pro rodinné pikniky. Jenže bude tomu tak doopravdy? Olympijské nadšení vychladlo a nahradila je studená realita, co si teď počít s areálem za miliardy liber, který už svoji prvotní roli splnil.

Stačí zapátrat na internetu, jak se s olympiádami vyrovnali předchůdci, a z obrazovek vyskočí deprimující obrazy. Třeba z olympijského Pekingu zůstala jen zaprášená Vodní kostka, kdysi obdivované plavecké centrum, z Ptačího hnízda, architektonicky skvostného hlavního stadionu, odletěl život, kanál slalomářů je vypuštěný, zarostlý.

Londýn se teď snaží přesvědčit, že nic takového se opakovat nebude. "Vytváříme odkaz her, jaký ještě nebyl nikdy nikde k vidění," ujišťuje Dennis Hone, výkonný šéf firmy, co zajišťovala výstavbu sportovišť a dnes má olympijský areál přebudovat pro další využití.

"Práce jsme zahájili hned po hrách," připomíná šéf organizačního výboru her Lord Sebastian Coe. "Mají zajistit, aby i příští generace měly užitek z letošního zlatého léta."

Po závěrečném ohňostroji londýnští nemeškali a zahájili program na transformaci pětisetakrového areálu ve Stratfordu do městského parku, projekt má spolknout v přepočtu asi 8,75 miliardy korun. "Ale nebude obyčejný park," slibují zodpovědní.

Vize je taková, aby se místo počínaje rokem 2014 stalo domovem pro tisíce lidí a o dva roky později sportovní a zábavní destinaci pro víc než devět milionů lidí ročně. "Přestavba sice nějakou dobu potrvá, ale čekání bude stát za to," věří Hone. "Z olympijského parku uděláme fantastické místo pro bydlení, práci, návštěvu a volný čas."

Jedním ze dvou nevyřešených témat je bývalé novinářské centrum, během her domov pro dvacet tisíc žurnalistů. Nejvážnější zájemce o jeho využití, společnost iCity z něj slibuje vytvořit technologické centrum, kde by mělo zaměstnání najít 6 500 lidí a generovat tak 340 milionů liber britské ekonomice.

Druhým tíživým pozůstatkem her je hlavní olympijský stadion, který už v době svého budování vzbuzoval pochybnosti o příštím komerčním využití. Favoritem na zisk 99letého pronájmu je fotbalový West Ham, jenže jednání teď stojí na tom, kolik klub Premier League přispěje k vylepšení stadionu.

Přestavba zahrnující snížení kapacity o dvacet tisíc míst by totiž mohla stát až 200 milionů liber. Jenže v zájmu města je nájemce bezodkladně najít - bez velkého fotbalového klubu by každoroční ztráta stadionu dosahovala částky dva miliony liber.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze