Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Londýnu pomohla k olympiádě i chyba delegáta

Kněžka zapaluje pochodeň, olympijský oheň - Nejvyšší kněžka (představovaná řeckou herečkou Theodorou Siarkou) zapaluje v Olympii první pochodeň, v které poputuje olympijský oheň do Turína, kde 10. února začínají ZOH. | foto: Reuters

23 2005
Londýn - Chyba jednoho z členů Mezinárodního olympijského výboru možná pomohla Londýnu v boji o pořádání olympijských her v roce 2012. Podle informací BBC totiž zmíněný delegát omylem hlasoval pro Paříž a jím preferovaný Madrid ve třetím kole z volby vypadl. Přitom Madrid mohl být pro Londýn ve finálovém kole těžším soupeřem.

Ve třetím kole červencové volby v Singapuru Paříž získala 33 hlasů a o dva hlasy porazila Madrid. Pokud by se jeden ze členů MOV nezmýlil, byl by poměr hlasů mezi těmito dvěma městy vyrovnaný a muselo by se o nich hlasovat znovu.

BBC se v reportáži, kterou odvysílá v neděli, opírá o svědectví izraelského člena MOV Alexe Giladyho. Ten přišel s novým vysvětlením, proč Madrid ve třetím kole přišel o jeden hlas z kola druhého.

"Myslíme si, že víme, co se stalo. Jeden z delegátů udělal chybu a hlasoval pro Paříž místo pro Madrid," prohlásil s tím, že špatné tlačítko zřejmě stiskl Řek Lambis Nikolau.

Podle Giladyho by příznivci Londýna zřejmě místo favorizované Paříže volili Madrid, který by nakonec byl pro britskou metropoli těžším protivníkem.

"Všechny hlasy z Paříže by šly na podporu Madridu, takže by vyhrál. Tomu se říká štěstí," dodal izraelský funkcionář.

Mluvčí organizátorů her v Londýně odmítl informace komentovat. "Je to názor jednoho člověka. Výsledek se počítá a nenecháme se vtáhnout do spekulací," řekl BBC.

V nedávné minulosti už jedna reportáž britské stanice způsobila v MOV velký skandál. Bulhar Ivan Slavkov v rozhovoru s reportéry BBC, kteří se vydávali za podnikatele, vysvětloval, jak mohou koupit hlasy pro Londýn při volbě dějiště OH.

V červenci byl kvůli tomu vyloučen z MOV a ve své vlasti přišel o post předsedy olympijského hnutí a šéfa fotbalového svazu.

Autor:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz