Londýnu pomohla k olympiádě i chyba delegáta

Kněžka zapaluje pochodeň, olympijský oheň - Nejvyšší kněžka (představovaná řeckou herečkou Theodorou Siarkou) zapaluje v Olympii první pochodeň, v které poputuje olympijský oheň do Turína, kde 10. února začínají ZOH. | foto: Reuters

23 2005
Londýn - Chyba jednoho z členů Mezinárodního olympijského výboru možná pomohla Londýnu v boji o pořádání olympijských her v roce 2012. Podle informací BBC totiž zmíněný delegát omylem hlasoval pro Paříž a jím preferovaný Madrid ve třetím kole z volby vypadl. Přitom Madrid mohl být pro Londýn ve finálovém kole těžším soupeřem.

Ve třetím kole červencové volby v Singapuru Paříž získala 33 hlasů a o dva hlasy porazila Madrid. Pokud by se jeden ze členů MOV nezmýlil, byl by poměr hlasů mezi těmito dvěma městy vyrovnaný a muselo by se o nich hlasovat znovu.

BBC se v reportáži, kterou odvysílá v neděli, opírá o svědectví izraelského člena MOV Alexe Giladyho. Ten přišel s novým vysvětlením, proč Madrid ve třetím kole přišel o jeden hlas z kola druhého.

"Myslíme si, že víme, co se stalo. Jeden z delegátů udělal chybu a hlasoval pro Paříž místo pro Madrid," prohlásil s tím, že špatné tlačítko zřejmě stiskl Řek Lambis Nikolau.

Podle Giladyho by příznivci Londýna zřejmě místo favorizované Paříže volili Madrid, který by nakonec byl pro britskou metropoli těžším protivníkem.

"Všechny hlasy z Paříže by šly na podporu Madridu, takže by vyhrál. Tomu se říká štěstí," dodal izraelský funkcionář.

Mluvčí organizátorů her v Londýně odmítl informace komentovat. "Je to názor jednoho člověka. Výsledek se počítá a nenecháme se vtáhnout do spekulací," řekl BBC.

V nedávné minulosti už jedna reportáž britské stanice způsobila v MOV velký skandál. Bulhar Ivan Slavkov v rozhovoru s reportéry BBC, kteří se vydávali za podnikatele, vysvětloval, jak mohou koupit hlasy pro Londýn při volbě dějiště OH.

V červenci byl kvůli tomu vyloučen z MOV a ve své vlasti přišel o post předsedy olympijského hnutí a šéfa fotbalového svazu.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Najdete na iDNES.cz