Loučení Kašpárkové? Slzičky štěstí

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Byl v tom kus symboliky. Na místě, kde v roce 1997 pokořila celý trojskokanský svět, absolvovala možná poslední závod na nejvyšší úrovni. Šárka Kašpárková skončila svou aténskou pouť už v kvalifikaci, výkon 13,79 m jí na finále nestačil. "Jsem ráda, že na téhle olympiádě nechybím," tvrdí i po nezdaru.

Olympijský stadion opouštěla s uslzenýma očima, smutek z kvalifikačního výpadku v tom však prý nehrál roli. "Všichni okolo mi tu připomínali aténské MS v roce 1997. Rozplakali mě víceméně slzičkami štěstí," svěřovala se. "Když jsem přijela před stadion, všechno se mi to vrátilo zpátky."

I když se neutápěla ve smutku, spokojena se svým olympijským výsledkem rozhodně nebyla. Nejprve dvakrát přešlápla, ve třetí sérii pak zvládla jen 13,79 m.

"Kdybych neměla na to abych tady skočila přes čtrnáct metrů, tak by mě to nemrzelo. Před třetím pokusem jsem se psychicky nesrovnala s prvními dvěma přešlapy. A dopadlo to jak to dopadlo. Skoro jsem neběžela, hrozně jsem se stáhla. A byl z toho velký nedošlap," říká bronzová trojskokanka z her v Atlantě.

S trenérem a přítelem Michalem Pogánym posunuli před posledním pokusem rozběh na jistotu, tedy dozadu o 30 centimetrů.

"V hlavě mi blikala olympiáda v Sydney (přešlápla tři finálové pokusy a nezapsala výsledek - pozn. red.). Říkala jsem si, potřetí přece nemůžu přešlápnout." Nepřešlápla, ale její pokus postupovými kartami nezamíchal. Výkon 13,79 byl až šestadvacátým nejlepším v kvalifikaci.

V Aténách zůstane až do konce her. "Užiju si to. Chtěla bych se podívat na basket a na beachvolejbal. A samozřejmě na atletiku," nastínila svůj další olympijský program.

To, zda na podzim skutečně pověsí trojskokanské tretry na hřebík, jak v minulosti několikrát naznačila, jisté úplně není. "Nevím, uvidí se." povídá neurčitě.

"Říká se nikdy neříkej nikdy, a tak si jednu desetinu procenta na pokračování kariéry nechávám. Sport mě baví, ráda bych ho dělala dál. Ale musím zvážit jestli mi to  přináší víc kladů nebo záporů."

Na tom, když sportovec sportuje dokud ho to baví, nevidí nic špatného."Všichni říkají skákej, budeš nejlepší v republice. Možná to bude jedno z měřítek podle kterých se budu rozhodovat," směje se.

Tím dalším bude rodina. Přítel a tříletá dcerka Terezka. "Malá se dnes určitě dívala, ona je takový noční pták a navíc určitě po obědě spala."

Kdo ví, možná se rodí budoucí atletická hvězda. "Když mě vidí v televizi, snaží se napodobovat. Já musím být Terezka, ona maminka. Já jí tleskám a pak si role vyměníme. Trojskok zatím nenapodobuje, jen obyčejnou dálku. A když jsme na stadionu, tak to zkouší naostro." 

Až se vrátí domů, čekají na ní ještě další závody. "Finále extraligy a start na Slovensku. A pak závod v Břeclavi, kde budou otevírat nový stadion. Tam budu startovat asi v dálce," potvrzuje, že si atletickou dovolenou zatím nebere.Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz