Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peking. Londýn... A Rio je nejhorší. Skok dolů, tvrdí Šafářová

Lucie Šafářová, ilustrační foto | foto: AP

5 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Nezní to jako fňukání zhýčkané dámičky. Ani jako povýšená kritika. Spíš jako čiré konstatování, jehož pravdivost je patrná po zběžné obhlídce tenisového areálu v brazilském velkoměstě. "Není to zrovna paráda," říká Lucie Šafářová. "Ale stejně bych si olympiádu nenechala ujít."

Do obvyklé slovní zásoby slečny z Brna ten výrok příliš nepasuje, nicméně Šafářová si nemohla pomoct, když na mobilu viděla zprávu z losu od trenéra Petra Pály.

„Ty vole, my hrajem s Williamskama!“ vyhrkla.

Ona a Barbora Strýcová se v prvním kole čtyřhry - nejspíš o víkendu - střetnou s obávanými americkými sestrami. Ve čtvrtek se Češky v Riu společně připravovaly na vstup do olympijského klání.

„Tohle musím proti Williamsový trefit,“ kárala se Strýcová po pokaženém úderu v jednom okamžiku dvouhodinové šichty.

„Bára mě úplně vyřídila,“ žertovala poté v potu vymáchaná Šafářová, zatímco Strýcová mluvila s reportéry.

„Sraz u busu, jo?“ ujišťovala se zase Strýcová, když na otázky odpovídala její parťačka.

Dvě zkušené tenistky, z nichž jedna (BS) to dotáhla do Top 20 a druhá (LŠ) až do elitní desítky, na hrách zažívají řadu neobyčejných chvil.

Třeba čekání na autobus na provizorní smyčce bez lavičky a přístřešku uprostřed betonovo-asfaltové planiny. Převlékají se ve strohých šatnách v zákulisí centrkurtu, kde se nedá sehnat nic k jídlu. Celý tenisový ostrov v olympijském komplexu působí dost syrově.

„Vidíte sami, že je to spíš staveniště,“ pravila Šafářová. „Není to zrovna parádní areál. V porovnání s normálními turnaji je to skok dolů. Spartánské podmínky. Byla jsem na hrách v Pekingu i Londýně a Rio je nejhorší, i když se to ještě snaží dohnat.“

Hlavní stadion vypadá hlavně z dálky zajímavě. Zevnitř působí jako gigantická pestrobarevná mísa nebo jako létající talíř. Okolí je však nevzhledné. Ploty, zábrany, stany.

Hráčky jsou z podniků WTA Tour a z grandslamů zvyklé na jinačí zacházení a přepychovější prostředí. Na přistavené vozy, upravené terasy, bohatou nabídku v restauraci. A na štědré odměny.O penězích se však dámy ani slůvkem nezmiňují. Snad jen nějaké body do žebříčku by uvítaly.

Bohužel, mezi WTA a mezinárodní federací ITF, jež olympijské klání spolupořádá, stále nepanují zrovna vřelé vztahy.

Sportovkyně si dávají záležet na tom, aby při vyprávění nepůsobily jako primadony. „Nejsem rozmazlená,“ prohlásila Šafářová a vesele pokračovala: „V dohledné době se chystám vyrazit někam kempovat, tak beru zdejší pobyt jako průpravu.“

Petra Kvitová si pochvaluje „drbání“ s kamarádkou Lucií Hradeckou na pokoji ve vesnici. Šafářovou baví společenské hry. Strýcová okukuje ostatní účastníky monstrózní akce, kterak na sobě dřou v posilovně.

„Všechny nedostatky nahrazuje ta atmosféra,“ tvrdí Šafářová, kterou ani nenapadlo, že by se z olympiády omluvila jako mnozí další. „Hodně pro mě znamená, mám ji na stejné úrovni jako grandslamy. Jsem moc ráda, že tu můžu reprezentovat Česko a bojovat o medaile.“

A sotva dopovídá, vydává se na zastávku - vartovat na autobus směřující do vesnice.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze