Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peking. Londýn... A Rio je nejhorší. Skok dolů, tvrdí Šafářová

Lucie Šafářová, ilustrační foto | foto: AP

5 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Nezní to jako fňukání zhýčkané dámičky. Ani jako povýšená kritika. Spíš jako čiré konstatování, jehož pravdivost je patrná po zběžné obhlídce tenisového areálu v brazilském velkoměstě. "Není to zrovna paráda," říká Lucie Šafářová. "Ale stejně bych si olympiádu nenechala ujít."

Do obvyklé slovní zásoby slečny z Brna ten výrok příliš nepasuje, nicméně Šafářová si nemohla pomoct, když na mobilu viděla zprávu z losu od trenéra Petra Pály.

„Ty vole, my hrajem s Williamskama!“ vyhrkla.

Ona a Barbora Strýcová se v prvním kole čtyřhry - nejspíš o víkendu - střetnou s obávanými americkými sestrami. Ve čtvrtek se Češky v Riu společně připravovaly na vstup do olympijského klání.

„Tohle musím proti Williamsový trefit,“ kárala se Strýcová po pokaženém úderu v jednom okamžiku dvouhodinové šichty.

„Bára mě úplně vyřídila,“ žertovala poté v potu vymáchaná Šafářová, zatímco Strýcová mluvila s reportéry.

„Sraz u busu, jo?“ ujišťovala se zase Strýcová, když na otázky odpovídala její parťačka.

Dvě zkušené tenistky, z nichž jedna (BS) to dotáhla do Top 20 a druhá (LŠ) až do elitní desítky, na hrách zažívají řadu neobyčejných chvil.

Třeba čekání na autobus na provizorní smyčce bez lavičky a přístřešku uprostřed betonovo-asfaltové planiny. Převlékají se ve strohých šatnách v zákulisí centrkurtu, kde se nedá sehnat nic k jídlu. Celý tenisový ostrov v olympijském komplexu působí dost syrově.

„Vidíte sami, že je to spíš staveniště,“ pravila Šafářová. „Není to zrovna parádní areál. V porovnání s normálními turnaji je to skok dolů. Spartánské podmínky. Byla jsem na hrách v Pekingu i Londýně a Rio je nejhorší, i když se to ještě snaží dohnat.“

Hlavní stadion vypadá hlavně z dálky zajímavě. Zevnitř působí jako gigantická pestrobarevná mísa nebo jako létající talíř. Okolí je však nevzhledné. Ploty, zábrany, stany.

Hráčky jsou z podniků WTA Tour a z grandslamů zvyklé na jinačí zacházení a přepychovější prostředí. Na přistavené vozy, upravené terasy, bohatou nabídku v restauraci. A na štědré odměny.O penězích se však dámy ani slůvkem nezmiňují. Snad jen nějaké body do žebříčku by uvítaly.

Bohužel, mezi WTA a mezinárodní federací ITF, jež olympijské klání spolupořádá, stále nepanují zrovna vřelé vztahy.

Sportovkyně si dávají záležet na tom, aby při vyprávění nepůsobily jako primadony. „Nejsem rozmazlená,“ prohlásila Šafářová a vesele pokračovala: „V dohledné době se chystám vyrazit někam kempovat, tak beru zdejší pobyt jako průpravu.“

Petra Kvitová si pochvaluje „drbání“ s kamarádkou Lucií Hradeckou na pokoji ve vesnici. Šafářovou baví společenské hry. Strýcová okukuje ostatní účastníky monstrózní akce, kterak na sobě dřou v posilovně.

„Všechny nedostatky nahrazuje ta atmosféra,“ tvrdí Šafářová, kterou ani nenapadlo, že by se z olympiády omluvila jako mnozí další. „Hodně pro mě znamená, mám ji na stejné úrovni jako grandslamy. Jsem moc ráda, že tu můžu reprezentovat Česko a bojovat o medaile.“

A sotva dopovídá, vydává se na zastávku - vartovat na autobus směřující do vesnice.

Autor:


Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz