Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté dojetí pro mrtvého kamaráda. Medaili jsem mu slíbil, řekl Krpálek

11 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Olympijský vítěz - a mistr světa v improvizaci. Lukáš Krpálek první rozhovor po senzačním triumfu v Riu absolvoval ve spěchu: u odpovědí se převlékal, neboť ještě musel na medailový ceremoniál. Jako šampion. Jako judistický král.

I tohle ukázalo, že je Lukáš Krpálek v nejlepším smyslu slova obyčejný, pohodový kluk. Zatímco mluvil, svlékal se z kimona, aby se rychle „hodil do gala“ a mohl si jít pro zlato. Obyčejný kluk, mimořádný sportovec. V Riu de Janeiro získal pro Česko první olympijský triumf.

A dojatě líčil, jak jej věnuje svému blízkému kamarádovi a judistovi Alexandru Jurečkovi, který loni tragicky zemřel. „Medaili jsem mu slíbil,“ řekl jen pár minut po dovršení své nadvlády nad olympijskou kategorií do 100 kilogramů. Jurečkovu fotografii měl celý den u sebe a došel si s ní i pro zlatou medaili.

Cesta za zlatem

Dá se míra zlaté euforii vůbec popsat?
Jsem nesmírně šťastnej, v tohle jsem vůbec nedoufal. Doufal jsem, že by mohla být medaile a věděl jsem, že to bude hrozně moc těžké; ve zlatou věřilo jen málo lidí. Je to pro mě obrovský splněný sen. Strašně jsem ji chtěl vyhrát pro svého kamaráda, co loni zahynul při potápění.

I tohle vás hnalo na vrchol?
Ještě před odjezdem do Ria jsem si byl vyšlápnout na Lysou horu, kde má památník. Rozloučil jsem se a slíbil, že mu medaili musím přivézt. Byla to moje povinnost - byl tady se mnou. Jsem tak hrozně rád, že se to povedlo.

V závěru finále jste se podle zpomalených záběrů smál, ještě než Gasimov dopadl. Tušil jste, že je triumf v kapse?
Doufal jsem! Nemůžu říct, že bych věděl, že to bude ipon (100 bodů a automatický konec), on se hrozně těžko hází; je zarputilý a když do něčeho vlezu, kontruje. Doufal jsem, že nebude jen wazari (za 10 bodů) a nebudu se s ním muset handrkovat ještě dál.

V cestě vám stály judistické kapacity. Těžší to snad ani být nemohlo, ne?
Celý den byl hrozně těžký. Když jsem viděl los... Na losování jsem se díval živě, když jsme odlétali z Kbel. Určitě jsem neměl radost, byl jsem dokonce naštvaný, že tam mám tak malé lidi. Jsem rád, že se to povedlo. Podařilo se mi porazit všechny, i úřadujícího mistra světa.

A teď jste olympijský vítěz.
Akorát doufám, že se mi to všechno nezdálo - dostal jsem takovou ránu do hlavy, že špatně vidím. Že se ráno vzbudím s medailí v ruce.Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....Najdete na iDNES.cz