Luxusní olympijská vesnice je plná bláta

21 2003
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Autobus se prodírá po uzounké silnici přes zaprášený asfalt, štěrk a díry plné vody. Míříme do olympijské vesnice v Aténách. Příští rok v srpnu tu bude ubytováno jedenáct tisíc sportovců. „Jenže to už pojedete jinudy, po dálniční spojce. Vidíte? Támhle se staví,“ ukazuje Ectoras Emanouelidis, průvodce z organizačního výboru.

Patnáct kilometrů z Olympijského stadionu do vesnice potrvá jen čtvrt hodiny. Prý. Když olympští bohové a stavaři nebudou proti...

Obytné bloky brzy čeká kolaudace. Na rozdíl od většiny sportovišť. Domy jsou třípatrové, celkem jich v areálu stojí 366 s 2292 byty. V každém z nich tři až pět pokojů, 16 čtverečních metrů na jednoho sportovce. Řekové se chlubí: takový komfort nikdy předtím na hrách nebyl.

Náklady na vesnici činí 240 milionů eur. Nic dražšího se v olympijské historii nestavělo. Po hrách řecká vláda nabídne byty za mimořádně příznivé ceny sociálně slabším rodinám.

Také zde zahynulo pět dělníků! „Pracovali pod tlakem. Šlo o nehody z hlouposti. Bezpečnostních kontrol jsme měli bezpočet,“ říká Katerina Barbosová, mluvčí společnosti Olympiako Horio 2004, která za vesnici zodpovídá. „Každá smrt je tragédií. Zdejší úrazy jsou však statisticky srovnatelné s dalšími řeckými stavbami. Jde o obrovský projekt.“ „Buďte opatrní. Dávejte pozor, kam šlapete,“ vyzývá Emanouelidis.

Mezi dvěma obytnými komplexy totiž zeje široký pás rozkopané země. „Tady bude zelený koridor. Přesadíme sem všechny typy středomořských stromů,“ vysvětluje mluvčí. Zatím převládá hnědá, zeleň žádná. Jen bagry, panely, dráty. Plus fragmenty Hadrianova akvaduktu z časů římské říše. „S koridorem jsme ve skluzu. Ale na papíře se hezky plánuje.“ Někteří dělníci sedí, pokuřují.

Z původních 2800 jich na vesnici stále pracuje osm stovek. „Začátky byly tvrdé. Nerozuměli, co po nich chceme,“ vzpomíná Barbosová. Víc než polovinu dělníků naverboval organizační výbor v zahraničí. Hovoří se tu arménsky, polsky, bulharsky, italsky...

Šéfové české mise už vybrali, kde chtějí bydlet. Hned vedle transportní zóny a jídelny. Ideální místo, touží po něm desítky výprav. V Sydney byly ulice ve vesnici sportovců pojmenovány podle hrdinů minulosti. Chodili jste po bulvárech Nurmiho, Zátopka, Comaneciové...

Atény reprízu nechystají. „Jen ulice očíslujeme. Bude to snazší pro orientaci.“ Může se tudíž stát, že dočasná adresa Jana Železného v srpnu 2004 bude: olympijská vesnice, na rohu 5. avenue a 47. ulice, Atény, Řecko.

Autor:
Témata: Atény, Jan Železný

Další z rubriky

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Najdete na iDNES.cz