Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netolerantní ignoranti, pustil se Miller do hostitelů olympijských her

1 2013
Jestliže se Bode Miller kvalifikuje na své páté olympijské hry, na sjezdovkách v Soči nebude v očích většiny domácích zrovna populární. Legendární americký lyžař se pustil do ostré kritiky kontroverzního ruského zákona, který omezuje práva homosexuálů, a hostitele únorových ZOH označil za netolerantní ignoranty. "Je absolutně trapné, že existují takové země a lidé," zlobí ho.

Zákon, který zakazuje veřejnou debatu o právech a vztazích homosexuálů všude tam, kde by jí mohly být ovlivněny děti, si získal drtivou podporu parlamentu a vzápětí ho přijal prezident Vladimir Putin.

Jádro sváru

Přijatý zákon znemožňuje šíření informací, které by mohly v dětech vzbudit zájem o vztahy s lidmi stejného pohlaví nebo odpor k tradičním rodinným hodnotám. Zákon taktéž zakazuje jakékoliv veřejné projevy a hlášení se k homosexuální komunitě a umožňuje pronásledování gay aktivistů. V Rusku byla homosexualita až do roku 1993 brána jako trestný čin a teprve v roce 1999 přestala být klasifikována jako duševní nemoc.

Ve Spojených státech i v západní Evropě však vyvolal bouři, ozývají výzvy k bojkotu ruské olympiády či ruského zboží. Některé gay bary třeba přestaly nalévat ruskou vodku, svůj nesouhlas vyjádřily kupříkladu hudební celebrity jako Madonna, Lady Gaga či naposledy Cher, která odmítla lukrativní nabídku ruských pořadatelů, aby zazpívala při slavnostním zahájení zimních olympijských her.

Stranou nezůstávají ani sportovci, protesty byly halasně slyšet třeba na atletickém mistrovství světa, které v srpnu hostila Moskva. V samotném Rusku ale zákaz propagace homosexuálních vztahů většina obyvatel schvaluje, což svými slovy potvrdila tyčkařská superstar Jelena Isinbajevová, která se ovšem vzápětí ocitla na pranýři zahraničních médií i sportovců.

Fotogalerie

Teď bodl do vosího hnízda pětinásobný olympijský medailista Miller, divoch na lyžích, který si vždycky říkal a dělal, co chtěl. Opřel se i do amerického a mezinárodního olympijského výboru, že dostatečně nehájí hodnoty tolerance a otevřenosti.

"Je na hov.., že nemáme lepší systém, který by se takovými věcmi zabýval. Žádat sportovce, aby někam jeli, soutěžili, byli reprezentanty určité filozofie a všechny tyhle kecy, a pak jim říct, že nemohou vyjadřovat svoje názory, mi přijde fakt pokrytecké," rozhorlil se Miller.

"Mojí hlavní emocí, když slyším o takových věcech, je stud. Jako lidská bytost si myslím, že je to vrcholně trapné," dodal vítěz 33 závodů Světového poháru ve všech pěti sjezdařských disciplínách.

Autoři: ,


Další z rubriky

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...Najdete na iDNES.cz