Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Lyžař z Ghany neskončil poslední, tak spokojeně ukončil kariéru

Ghanský lyžař Kwame Nkrumah-Acheampong si na olympiádě splnil sen. Neskončil poslední. | foto: AP

28 2010
Jedním z těch, kteří na zimní olympiádě ve Vancouvreru dokázali splnit svůj cíl, je nezvyklý lyžař Kwame Nkrumah-Acheampong z Ghany. Jeho přání bylo jasné. Sjezdař nechtěl skončit poslední.

Díky startu v sobotním slalomu se Kwame Nkrumah-Acheampong stal prvním ghanským účastníkem zimních olympijských her. Sjezdař přezdívaný "Sněžný leopard" si vedle samotné účasti na hrách splnil i druhý cíl, který vypadal celkem skromně - neskončit na posledním místě.

A v duchu hesla, že končit se má na vrcholu, v cíli oznámil konec kariéry.

Pětatřicetiletý lyžař sjel obě kola slalomu v celkovém čase 2:22,60 minuty se ztrátou více než 43 sekund na vítězného Itala Giuliana Razzoliho. I tak měl náskok přes 21 sekund před posledním Albáncem Erjonem Tolou a skončil na 47. místě, předposlední ze všech závodníků, kteří slalom dokončili. Více než polovině startovního pole včetně řady hvězd se to nepovedlo.

"Je skvělé, že taťka neskončil poslední, to byl jeden z jeho největších cílů," usmíval se Nkrumah-Acheampong, když slavil se svou šestiletou dcerou Ellice. Kromě rodiny Ghaňana vyvoláváním jeho přezdívky podporovali i diváci, kterým v cíli rozdával autogramy a pózoval pro řadu společných fotografií.

Po skončení kariéry se rodák z Glasgowa chystá věnovat propagaci lyžování v Ghaně, kde chce vybudovat sjezdařský svah. "Najdu nějaké další mladé Ghaňany, aby mě následovali. Já už jsem skončil," prohlásil netradiční účastník zimní olympiády, který se k lyžování dostal před deseti lety, když začal pracovat na recepci zastřešené sjezdovky v britském Milton Keynes.

Na černý kontinent se spolu se "Sněžným leopardem" už jednou vydal americký olympijský vítěz z Turína Ted Ligety a předvedli Afričanům exhibici v lyžování na trávě.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze