Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin

26 2002
Kuala Lumpur - Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních olympijských her. Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, aby všechna umístění závodníků, kteří nedosáhli na medaile, byla z výsledkových listin vymazána. Důvodem byl nález zařízení na transfúzi krve v jejich pokoji v olympijské vesnici.

Trenér obou lyžařů, Mayerův otec Walter, a německý člen lékařského týmu Volker Müller dostali zákaz působit na olympiádách až do roku 2010. Nepomohla ani obhajoba rakouské výpravy, že aparatura měla pomáhat při případných nachlazeních a na posílení imunitního systému, nikoli ke zvyšování výkonnosti závodníků.

Člen MOV Denis Oswald, jenž vedl vyšetřování případu, potvrdil, že indicie poukazovaly na nedovolenou manipulaci s krví běžců. "Rakouská výprava nepodala přesvědčivé důkazy o terapeutickém využívání aparatury," řekl. Vedle přístroje byly v pokoji nalezeny také náhradní pytlíky s krví. 

Šéf rakouského olympijského výboru Heinz Jungwirth po dnešním výroku potvrdil, že se proti němu nehodlá odvolat. "Věřím, že se z toho všichni poučili," komentoval záležitost. 

Mayer skončil v Salt Lake City pětadvacátý na trati 50 kilometrů a pětapadesátý ve stíhačce na 10 km. Walcher na této vzdálenosti doběhl na 38. místě a byl pětačtyřicátý na třicítce.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz