Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžaři hledí hodně vysoko

7 2002
Praha - Troufalí, plni důvěry třeba i hrané, tak vypadají lyžaři s návrhy nominace na olympijské hry. „Reprezentace by se měla na olympiádě prezentovat v plné síle,“ řekl předseda svazu Roman Kumpošt. Co je „v plné síle“? Nejen jednotlivci, ale i štafety a družstva. „I když se nám zrovna nedaří, bylo by nedůstojné našeho lyžování, abychom startovali početně oslabeni,“ myslí si lyžařský předseda.

Nejtěžší zklamání posledních dnů předestřelo Turné čtyř můstků, ale i tak ředitel skokanského úseku Jiří Rázl hodlá prosazovat nominaci družstva.

Že je to opovážlivost, ví už napřed. Proto nominaci podmiňuje. Pokud před Turné prohlašoval, že by se reprezentanti měli prosazovat do druhého kola mezi třicítku, nyní je podmínka vstřícnější: na nadcházejícím závodě družstev Světového poháru ve Willingenu umístění alespoň do sedmého místa. Nominaci mají dosud zaručenu pouze Janda a Doležal.

Příčiny debaklu na Turné vidí šéf skokanů Rázl v práci trenérů. „Že závodníka bolí nohy po dvou závodech, že jsou skokani unavení? Takovými řečmi se potácíme v bludném kruhu. Chybí trenérská osobnost, aby prosadila, co moderní trénink vyžaduje.“ Běžci nabízejí pro olympiádu vedle hokejistů jedinou reálnou naději na některou z medailí. Kolem Kateřiny Neumannové se pak točí ženská i mužská reprezentace, seřazená do dvou štafet.

Chybí v ní bohužel nešťastná Zuzana Kocumová, po Neumannové „dvojka“ ženského týmu, sužovaná vleklou kožní nemocí. „A to je velké oslabení,“ prohlašuje ředitel běžeckého úseku Čestmír Skrbek. „Je téměř jisté, že v nominaci nebude, vždyť od října pořádně netrénuje.“ Pět nejpravděpodobnějších je známo: Neumannová, Hanušová, Rajdlová, Balatková a Šaldová.

„Bauer, Koukal, Magál, Michl a Šperl, to jsou podle trenéra Petráska ti jistí čtyři,“ oznamuje Skrbek nárys mužského týmu. O definitivní podobě štafet rozhodne Světový pohár o víkendu v Novém Městě na Moravě a mistrovství republiky příští týden v Jablonci.

Severská kombinace se v předvečer olympiády potápí. Nové pravidlo, umožňující stejně jako u skokanů postup do druhého kola skoku jen prvním třiceti, Rygla i Churavého v sobotu zaskočilo. Nepostoupili, a tak ani běžet už nemohli. Rygl s bolavým kolenem je celkově ve Světovém poháru devatenáctý. „Kluci skákali špatně, žádný odraz. Houpe se to s námi nahoru a dolů,“ řekl trenér Ladislav Rygl starší.

Kombinátoři přesto navrhují družstvo: tři ze Světového poháru Rygl, Churavý, Šmejc a Heřmanský s Kučerou. Dva z druhého sledu by měli obstát ve víkendovém závodu Světového poháru B.

U alpských lyžařů zůstává umístění do 30. místa ve Světovém poháru bílou vránou, alespoň že utichly spory o tom, kdo může za jejich pokles.

Úsek troufale navrhuje pět mužů a čtyři ženy. „O tom tedy nejsem přesvědčen a ještě si o tom s ředitelem úseku Dajbychem promluvím,“ říká Kumpošt.

Autoři:


Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...Najdete na iDNES.cz