Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžaři už vědí, koho chtějí na olympiádu

7 2002
Praha - Třiatřicet reprezentantů se objeví v návrhu nominace Svazu lyžařů České republiky pro zimní olympijské hry v americkém Salt Lake City. Členové výkonného výboru svazu v pondělí schválili všechny předložené podoby nominace jednotlivých úseků. Někteří lyžaři ovšem musí svoji nominaci potvrdit během nadcházejících osmi dnů. V úterý 15. ledna dá nominaci definitivní podobu plénum Českého olympijského výboru.

Zástupci svazu lyžařů se rozhodli pro obsazení soutěží družstev. Proto se v návrhu objevila pětice skokanů na lyžích, stejný počet sdruženářů a šest běžců i běžkyň na lyžích. Dále v něm figurují čtyři sjezdařky, pět sjezdařů a akrobatičtí lyžaři Aleš Valenta a Nikola Sudová. Jen snowboardisté si nominaci na olympijských hrách nezajistili.

"Návrh nominace svazu lyžařů tvoří 33 sportovců a 20 členů doprovodu s tím, že u některých disciplín musí čtvrtí či pátí členové nominaci potvrdit v závodech," uvedl místopředseda svazu František Dvořák. Připustil, že kompletní návrh nakonec schválen nebude. "Bude to složité jednání, ale pokud po těch posledních testech někteří závodníci neprokáží ten hlavní záměr, tak se počty upraví směrem dolů," doplnil Dvořák.

Největší polemiku na zasedání výkonného výboru vzbudilo obsazení týmu skokanů na lyžích. Jeho základ tvoří Jakub Janda a Michal Doležal a účast si postupem do závodu na Turné čtyř můstků v Innsbrucku zajistil Jan Matura. "Pro zbytek výkonný výbor doporučuje mladé juniory. Ti prokázali zlepšení výkonnosti a jsou příslibem do budoucna," uvedl Dvořák na účet Jana Mazocha a Pavla Fízka. Oba musí potvrdit výkonnost v Kontinentálním poháru.

Družstvo pro severskou kombinaci se skládá z trojlístku Ladislav Rygl, Pavel Churavý a Petr Šmejc, který objíždějí závody Světového poháru. O zbylá místa budou bojovat Lukáš Heřmanský, Vladimír Šmíd a Milan Kučera. Pro nominaci potřebují vybojovat umístění do desátého místa v závodu Světového poháru B.

"To je ta meta, kterou očekáváme, že dosáhnou," nastínil Dvořák kritérium. Šanci má i Kučera, který letos moc nezávodil, ale prý se dostává do formy. "Věříme, že se vrátí. Je zkušený a na minulé olympiádě udělal fantastický výsledek. Měl by být v družstvu," řekl Dvořák. Kučera obsadil v Naganu páté místo. "Pojede, pokud bude cítit, že to má cenu," řekl závodníkův otec a trenér Tomáš Kučera.

V běžecké nominaci mají jistotu Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál, Petr Michl a Milan Šperl a Kateřina Neumannová, Kamila Rajdlová, Kateřina Hanušová a Helena Balatková. Ostatní se musí ukázat v dobrém světle v Novém Městě na Moravě.

"Zvažujeme účast šesté ženy a jistý není šestý muž. Tato místa by měli obsadit nejlepší junioři," podotkl Dvořák.

Zatímco do Nagana jeli tři sjezdaři, v Salt Lake City by jich podle návrhu mělo startovat devět. Pravděpodobně odletí Lucie Hrstková, Petra Zakouřilová, Eva Kurfürstová, Gabriela Martinovová, Stanley Hayer, Ondřej Bank, Petr Záhrobský, Jan Holický a Borek Zakouřil.

"Alpské lyžování se ve své výkonnosti posouvá dopředu a já myslím, že to je příslib do budoucna. Start na olympiádě může být motivací pro mladé," konstatoval Dvořák, který je zároveň místopředsedou ČOV.

Hostem na zasedání výkonného výboru byl šéf českého olympijského hnutí Milan Jirásek. "Je povinností zemí, kde se pěstují zimní sporty, aby na vrcholných akcích obsadili soutěže družstev. Kdyby všichni uvažovali jen o jednotlivcích, tak by týmové soutěže vypadaly trapně," mínil Jirásek, jenž je i předsedou rady svazu lyžařů. "Proto to stojí za přimhouření oka, i když je krize. Nemusíme si dělat ambice na přední umístění a můžeme to doplnit juniory. Zvláště když není ekonomická zábrana, ta proč to nepodpořit," doplnil Jirásek svůj názor.

Návrhy nominací na olympijské hry v Salt Lake City
Severská kombinace:
Rygl, Churavý, Šmejc + dva z trojice Heřmanský, Šmíd, Kučera.
Skok na lyžích:  Janda, Doležal, Matura, Mazoch, Fízek.
Běh na lyžích:
Ženy: Neumannová, Rajdlová, Hanušová, Helena Balatková + dvě jména.
Muži: Bauer, Koukal, Magál, Michl, Šperl + jedno jméno. 
Alpské lyžování:
Ženy:
Hrstková, Zakouřilová, Kurfürstová, Martinovová.
Muži: Hayer, Bank, Záhrobský, Holický, Zakouřil.
Akrobatické lyžování:
Skoky:
Valenta. Jízda v boulích: Sudová.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz