Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Lyžařka: Program je pro mě výhodný

8 2006
Turín - Kdy jindy, když ne teď? "Přijímám tu zlatou odpovědnost," prohlásila už v lednu Kateřina Neumannová. Už před čtyřmi lety v Americe myslela, že to bude její poslední olympiáda. "Teď to vím, do Vancouveru pojedu jako divák. Taky to bude hezký," říká. Ale určitě by ráda jela jako legenda, jako zlatá legenda her.

A v Turíně nechce slavit jen třiatřicáté narozeniny.

Porazit budete muset Norku Marit Björgenovou, která míří k pozici nejlepší lyžařky historie. Dokážete to?
Je to mladá holka a v Norsku na ní vyvíjejí nepopsatený tlak. Byla postavena do role neporazitelné, což určitě není. Má strašně těžkou pozici. Já jsem opravdu zvědavá na několik jmen včetně ní, jak to všechno zvládnou.

Poslední olympiádu v Salt Lake City vám pokazilo dopingové běsnění ruských lyžařek. Obáváte se, že může v Turíně vypuknout něco podobného?
Skoro bych se nebála. Rusky jsou pod obrovskou kontrolou. Nevím, kdo by si dovolil takový risk, jen kaskadér by si to vzal na triko. I když ruku do ohně za to nedám.

Ale v Itálii platí přísné antidopingové zákony, trestající držení nedovolených látek. Což nedávno „odnesla“ pobytem za mřížemi i manželka litevského cyklisty Rumšase.
To ani nevím, vidíte. Ale kontroly se zpřísnily. Poznala jsem to na sobě. Necestovala jsem na Světový pohár do Otepää kvůli nemoci a už mě doma navštívili ze Světové antidopingové agentury WADA. Jestli to takhle funguje všude... Na druhou stranu, jestli někdo napíše jako tréninkové místo nějakou základnu na Sibiři se šestihodinovým časovým posunem, pochybuju, že se za ním z WADA poženou. Zkrátka: Snažím se na to nemyslet, to bych se zbláznila.

Co řekla Neumannová k ZOH

„Atypický, ale pěkný. Moc. Kdyby mi aspoň jedna visela na krku, bylo by mi úplně jedno, jestli je krásná nebo ošklivá.“
O medailích pro hry v Turíně.

„Určitě. Kdyby se urodilo, našla bych ty větve i dvě.“
O tom, zda by našla místo na stromě, kam si věší medaile.

„Nezlobila bych se...“
Po úvodním závodě odpovídá na otázku, zda bude kopírovat minulou sezonu. Když ji zahájila pátým místem, vyhrála nejdůležitější závod sezony. Konečně získala zlato z mistrovství světa.

„Ráda bych anketu vyhrála, ale víc už udělat nemůžu. I když... teoreticky můžu být olympijskou vítězkou, že?“
O tom, jakým způsobem vyhrát anketu Sportovec roku, v níž ji loni porazil Jaromír Jágr.

(bb)

Loni na světovém šampionátu jste jela vaši nejlepší volnou desítku hned na začátek, vyhrála a – měla klid. Jak vám vyhovuje olympijský program?
Je výhodnější a já jsem ráda. Mezi závody zbývá dost času na odpočinek. V Oberstdorfu jsme měli dva dny po desítce skiatlon a mně se ta únava akorát rozležela. Tady mám vždycky tři až čtyři dny pauzu. Vím, co chci, a jsem na to připravená. Nachystáme se na první závod a po něm se uvidí, Standa to postaví na ty další.

Podle vývoje sezony tam vypadá pro vás nejvýhodněji skiatlon – kombinace klasiky a volného stylu, souhlasíte? Loni jste v něm na olympijské trati skončila druhá za Norkou Steiraovou. Porazila jste Čepalovovou, ale Björgenová chyběla.
Nemuselo by to být špatné. Skiatlon v Pragelatu nemá těžkou klasiku, bude důležité udržet kontakt s čelem a nedojet do depa mrtvá. Zato bruslení je tady extrémně těžké, v každém kole jedno zabijácky dlouhý stoupání.

Vyhovuje vám vysoká nadmořská výška?
V Salt Lake City jsme to zvládli a od té doby nemám potíže. Ale zamlada to bylo hodně těžké. Taková Scottová žije vysoko celý život, pro ni je to samozřejmost, té se nemohu nikdy vyrovnat, má obrovskou výhodu. Ale zase Skandinávky jsou na tom ještě hůř než já. Ve výškách jsem zajela dobré výsledky, nemám strach.

Disciplíny v Turíně a Neumannová

1. Skiatlon (7,5 km klasicky a 7,5 km volně). 12. února
Naděje:
zlato
"Strašně ošemetná záležitost" říká trenér Stanislav Frühauf. V první části závodu se jede klasicky, profily jsou jednodušší, favoritky se budou hlídat. Rozhodovat se bude při bruslení, kde jsou tři prudká stoupání. Předpokládají se dvě varianty vývoje: a) pro Neumannovou méně výhodná – pět šest žen dojede pospolu až na stadion a pobijí se ve finiši. "Nejsme koncoví," ví Frühauf. Anebo b) silný nástup roztrhá pole v lese. "Chce to odjet dřív, maximálně s sebou vzít bruslařku bez koncovky," plánuje trenér.

2. Týmový sprint. 14. února
Naděje:
žádná Neumannová nepojede.
Nemá vyrovnanou partnerku. Nechce vydávat zbytečně síly.

3. 10 km klasicky. 16. února
Naděje:
medaile
Závod, v němž se ukáže dlouhodobá připravenost, momentální forma, technická úroveň – tedy i kvalita mazání a správný výběr lyží. Trenér Frühauf tvrdí: "Vyhraje odolný typ, který si správně rozloží síly. Začít se musí s rezervou." Volným stylem by to byla její nejlepší trať, loni vyhrála titul mistryně světa.

4. Štafeta 4×5 km. 18. února
Naděje:
6. místo
Neumannová nastoupí buď na první bruslařský úsek, nebo druhý klasický. Záleží na kvalitě ostatních členek družstva. Reálné je slušné šesté místo, stejné jako na loňském mistrovství světa.

5. Sprint. 22. února
Naděje:
žádná
Už je nejezdí, mnoho lyžařek má větší výbušnost.

6. 30 km volně s hromadným startem. 24. února
Naděje:
zlato
"Záleží na vývoji závodu," předpokládá Frühauf. Patrně se vyveze velká skupina, včetně závodnic, od nichž se nic nečeká. A pak se ve vražedném profilu nasčítá únava za celé hry. Neumannová bude relativně odpočatá. "Pokud na to bude mít, chce za to po druhém kole vzít a odjet pryč," má jasno trenér.

(ton)

Kateřina Neumannová.Najdete na iDNES.czmobilní verze