Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strachová je na cestě vzhůru. Cílem je medaile, říká její trenér

Šárka Strachová | foto: idnes video

4 2014
Pod vedením Rakušana Klause Mayrhofera se slalomářka Šárka Strachová sebrala z vážných zdravotních potíží, loni na mistrovství světa společně nakoukli zpět do elitní desítky a už zanedlouho oba čeká zatím nejdůležitější prověrka – olympiáda v Soči.

Je tak trochu psychologem, protože i to je součást jeho profese. "Ale školy na to nemám," přiznal 41letý Mayrhofer. Při své práci po boku nejlepší české sjezdařky se naučil také diplomacii. "Musím víc přemýšlet o tom, co řeknu, protože to může mít velké následky. Špatné samozřejmě," uvědomil si. "Mužům můžete říct přímo, jaký je problém, co se stalo, co si myslíte. S lyžařkou je potřeba být citlivější."

A taky se o něm říká, že je to trenér, co nechválí, ale pořád hledá chyby. "A někdy možná až příliš, prý bývám moc tvrdý. Ale to proto, že jsem fixovaný na cestu vzhůru," hájil se. "Měl bych Šárku pochválit, říct, že odvedla dobrou práci, a ne jen lamentovat: Tak toto se nepovedlo, toto mohlo být lepší. Jsem moc velký perfekcionista a pokaždé nelze být perfektní."

Trumfy pro Soči

Profily českých nadějí

Seriál vám představí 10 nadějí české výpravy pro olympijské hry v Soči.

Zatím vyšlo:

Jsou to bezmála dva roky, co Mayrhofer nastoupil do týmu někdejší mistryně světa. Vzdal se práce snů, odešel od rakouské reprezentace – továrny na medaile, přesto říkal: "Neváhal jsem, byla to výzva." A ta možná největší přišla jen pár měsíců po nástupu – vážné zdravotní problémy, které Strachovou srazily na dno. Přestáli je a spolu pak slavili úspěchy – ten první, že se slalomářka po operaci mozku vůbec vrátila na svahy, další sedm měsíců poté na světovém šampionátu ve Schladmingu, kde dojela osmá.

Ve druhé společné zimě, kvůli olympiádě v Soči tak sledované, však důvod k velkému nadšení ještě nepřišel. Dřív mívala Strachová ambice bojovat o malý glóbus, letos se zatím jen jednou probojovala do desítky (v neděli v Kranjské Goře byla devátá) a v průběžném hodnocení slalomu jí patří 16. pozice.

"Ale před měsícem to bylo ještě horší, protože nám to nešlo," vzpomněl kouč. Lyžařku ničila únava, v závěrech závodů jí docházely síly, byla pomalá. Až doktoři zjistili, že na vině je nedostatek růstového hormonu.

S NOVÝM KOUČEM. Šárka Záhrobská trénovala 1. září v Praze pod dohledem trenéra
NOVÝ TANDEM. Česká slalomářka Šárka Záhrobská představila nového trenéra,

Šárka Záhrobská se svým trenérem Klausem Mayrhoferem.

Vypni hlavu, radí trenér

"Před Vánocemi najednou přišel pád," vzpomínal trenér. "Teď už je to lepší, posunujeme se vpřed."  Pozitivní naladění sdílí i lyžařka sama. Trpělivost, silná psychika, odhodlání, to vše v sobě má. "Je motivovaná," potvrdil kouč. Schází jediné – trocha štěstí. I jen drobné zrychlení by 28letou slalomářku posunulo do nedaleké, přesto tak vzdálené první desítky. "Bohužel někdy až moc zapojuje hlavu a pak jí chybí uvolněnost," vytkl jí Mayrhofer. "Učím ji na startu vypnout."

Jenže nejde to na lusknutí prstů, v podvědomí závodnice totiž krouží současné výkony. "Když jste ve výsledkových listinách nízko, pak se pořád jenom probíráte tím, co musíte udělat, jak to udělat, co nedělat. Pak nemůžete jezdit z kopce rychle," vysvětloval trenér. "Vidíte to na Shiffrinové, na Švédkách, Rakušankách. Ty jsou v takové formě, že jedou s prázdnou hlavou."

Šárka Strachová

profil olympioničky

Narozena: 11. 2. 1985 na Benecku. 174 cm, 66 kg. Vdaná.
Disciplína: Slalom, superkombinace.
Největší úspěchy: 3. na ZOH 2010, Mistryně světa 2007, 2. na MS 2009, 3. na MS 2005 (vše slalom). Na ZOH potřetí (2006 - 13. slalom).
Zvláštní znamení: Před dvěma lety podstoupila operaci nádoru na mozku.

Ve Flachau stačilo půl sekundy a Strachová by byla šestá, tak jako Rakušanka Hospová, po prvním kole ještě místo za Češkou. "Kdyby zajela dobře i druhé kolo, byla by v desítce," litoval trenér. "To by ji nakoplo, ale zatím to není dost dobré. K vítězství vede ještě dlouhá cesta, ale od kvalitních výsledků už není daleko, ty má na dosah."

Snad největším handicapem, na kterém trenér celou dobu usilovně maká, je pilování techniky. Když začal českou závodnici v květnu 2012 trénovat, zhrozil se dvou věcí – špatné fyzičky a zastaralého stylu v obloucích. "Technika se v posledních pěti letech hrozně změnila a Šárka tou starou lyžovala až moc dlouho. Dnes pro ni není jednoduché přeučit se," uklidňoval.

Dnes se ve slalomářských příručkách píše: je třeba svižný tanec mezi brankami, uvolněnost, naprosto přesně vykrojené oblouky. Takový je patent na úspěch. Stačí se podívat na americkou lasičku Shiffrinovou. Proč tak dominuje? Proč všem ujíždí o sekundu v každém kole? "Jenže její styl se kopírovat nedá," odmítl Mayrhofer. A své svěřenkyni opakuje: Nejdůležitější, když stojíš na startu, je vědomí, že jsi rychlá. Jak lyžuješ, je jedno.

Vlajkonoška české výpravy Šárka Strachová předvedla olympijskou kolekci pro...
Šárka Strachová na trati slalomu ve Flachau.

"Pak si věříte a máte dobré výsledky, ty jsou tou nejlepší terapií," tvrdil rakouský kouč. "Vím, že je to pořád možné, že Šárka umí dojet na pódiu, v první pětce. Kdy? Může to přijít zítra, v příštím závodě, v Soči..."

Cílem je olympijská medaile

Šárku Strachovou čeká  třetí olympiáda, jako nováček byla v Turíně 2006, nejvíc o sobě dala vědět bronzem z Vancouveru. Přestože na umístění v desítce čeká rok a na pódium víc než čtyři, jsou plány česko-rakouského dua ty nejvyšší. "Cíl je medaile!" tvrdil Mayrhofer. "Jasně, je to možné. Rychlost Šárka má, pro úspěch děláme všechno, uvidíme." Překvapení nastalo, když Strachová oznámila skladbu svých startů na hrách. Účast ve slalomu byla nezpochybnitelná, větší naděje však vkládá do superkombinace.

"Ve slalomu je tolik specialistek," připomněl trenér. "Ale dokázat to můžeme i tam. Soči je totiž jiný závod!" Faktorem, jenž by mohl české lyžařce na startu pomoct, je její medaile z minulých her. Ví, jaké to je stát na pódiu, jak pro úspěch dojet.

"Zato spousta holek bude nervózních a velké favoritky nemusí dosáhnout na medaili. To Šárka má dobré nervy," připomněl trenér Mayrhofer. Je tu však i faktor B – tlak na výsledek, jakási povinnost navázat na minulou medaili.

Ta by mohla zatím nevýraznou sezonu prozářit a uvolnit napětí v týmu. "Vím, že musíme zajet, pak by bylo všechno jednodušší. Třeba se sháněním sponzorů," souhlasil kouč. "Nejdůležitější je, aby tlak nepadal na Šárku, aby nešla na start svázaná. Doufám, že budu fungovat jako tlumič."

Dokument zmapuje celý závěr kariéry

Sjezdařka Šárka Strachová natáčí od loňského června ve spolupráci s režisérem Karlem Jonákem dokument, jenž mapuje její přípravu, závody i život. "Herečka naštěstí být nemusím právě proto, že záběry mají být přirozené." Původní plán zněl, že tečkou filmu bude olympiáda v Soči, premiéra se však odkládá. "Pojedu ještě příští sezonu a dál to nevidím," řekla slalomářka. I proto se se svým týmem dohodla, že film bude rozšířen a zmapuje celý závěr sportovní kariéry včetně mistrovství světa 2015 ve Vailu.

PŘED KAMEROU. Lyžařka Šárka Strachová natáčí se štábem pod vedením režiséra

PŘED KAMEROU. Lyžařka Šárka Strachová natáčí se štábem pod vedením režiséra Karla Jonáka dokument s pracovním názvem Šárka 2014. Mediálním partnerem filmu je MF DNES.

Autor:


Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...Najdete na iDNES.cz