Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Má cenu ještě dřít? říkal si Magál v létě. S olympijskou medailí zase bude

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ÚSEK? Jiří Magál (vlevo) dostal štafetový kolík od Lukáše Bauera. A svoji pozici udržel. | foto: AP

25 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jak rychle mění úspěch názory. Má vůbec cenu dřít? říkal si Jiří Magál ještě v létě. Vydržel a v olympijském Vancouveru při štafetě běžců na lyžích zajel podle mnohých nejdůležitější úsek závodu.

Udržel se na čele s dravci ze Švédska a Francie. "Zřejmě ještě rok vydržím lyžovat," plánoval pak s bronzem v kapse.

Olympijskou sezonu přitom neměl zrovna oslnivou, maximem ve Světovém poháru bylo deváté místo z poslední etapy Tour de Ski ve stoupání do sjezdovky Alpe Cermis.

"Jsem spokojenej, že aspoň jeden závod jsem jel slušně," oddechoval dvaatřicetiletý závodník po olympijském závodě. Ten předchozí ve Vancouveru - skiatlon na třicet kilometrů - dojel na 38. místě.

"Měl jsem ze štafety velký obavy, protože letos nemám vůbec formu," povídal. "Ani tady na olympiádě jsem nic nepředváděl. Jsem strašně rád, že jsem se jich udržel."

Na svém desetikilometrovém skejtovém úseku, který absolvoval na lyžích týmového kolegy Dušana Kožíška, zajel třetí nejrychlejší čas. Dupal v závěsu za Švédem Södergrenem a Manificatem z Francie.

Do posledního úseku předával Koukalovi štafetový kolík s pětisekundovou ztrátou.

"Bylo to extrémně náročné, hlavně psychicky," uznal reprezentant z Chrudimi. "Věděl jsem totiž, že jedu s borci, na které nemám. Teď zažívám nejšťastnější chvíle v životě, na úspěch jsem čekal hodně roků. Už si můžu lyžování užívat."

Přitom své místo v českém kvartetu si vybojoval až den před startem v kontrolním závodě. Tam nastoupil proti Milanu Šperlovi.

"Jelo se hromadně a Milan mi zpočátku ujel," popisoval Magál. "Pohyboval se asi padesát metrů přede mnou a nemohl jsem ho dojet. Až na posledním kopci se mi to povedlo. Říkal jsem si, že to možná bude moje poslední olympijská štafeta, tak jsem rád, že jsem startoval."

Závod ve Vancouveru byl i pro Magála reparátem za loňský světový šampionát v Liberci. O Češích se tehdy mluvilo jako o favoritech na medaili. Skončili předposlední.

"Vždycky se říkalo,: Jo, Češi, ti jezdí dobře v sezoně, to bude medaile a vždycky se něco pokazilo," připomínal někdejší neúspěchy. "Bavil jsem se o tom se ženou, že už to štěstí v lyžování snad nikdy mít nebudu. Dneska jsem ho měl."

A snad to nebylo naposled v kariéře. Magál si už naplánoval, že vrátí k tréninku z před čtyř let.

"Abych předvedl nějaký individuální výsledek a zkusil se vrátit tam, kde jsem tehdy byl," předsevzal si. "Když teď mám za sebou takový výsledek, vím, že mě bude trénink v létě zase bavit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze