Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Konec opušťáku. Vyhrála olympijské zlato, míří do Afghánistánu k dělu

PRVNÍ ZLATO. Británie, pořadatelská země olympijských her, se dočkala zlata díky veslařské posádce Helen Gloverová - Heather Stanningová (zleva). | foto: Reuters

3 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - A zpátky do práce, řekla si Heather Stanningová. Nejdřív ve dvojskifu s Helen Gloverovou na olympijských hrách v Londýně získala první zlatou medaili pro Británii, pak začala přemýšlet, co ji čeká dál: návrat do kasáren, další výcvik u královského dělostřelectva. A příští rok mise v Afghánistánu.

Na zlatý den britského sportu se přišli kouknout princové William i Harry, oba příslušníci britské armády. V ochozech sedělo 35 tisíc diváků a když vítězná dvojka dorazila do cíle, tribuny málem spadly.

"Jsem potěšen," vzkázal šampionkám premiér David Cameron. "Uvědomily jsme si, jak netrpělivě lidi na zlato čekali," reagovala Gloverová.

Zatímco ona může být v klidu a klidně po zbytek roku slavit svůj úspěch, její parťačce skončil medailovým ceremoniálem opušťák. Sedmadvacetiletá kapitánka se musí příští měsíc hlásit v kasárnách Larkhill a místo olympijských příprav se bude chystat na Talibance.

Její kolegové z maskáčů jí před startem poslali videopozdrav až z Afghánistánu, celý závod sledovali u televizí, po něm jásali: Famózní výkon. 

"Díky za podporu, vím, že jste byli celou dobu se mnou," vzkázala jim Stanningová, absolventka akademie v Sandhurstu. "Už se těším, že se uvidíme, až všichni přijedete domů."

Armádu má celá její rodina v krvi - oba rodiče sloužili u námořnictva, její bratr je námořní lékař, ten druhý zase slouží u pěchoty. I oni prošli afghánskou misí. "Výcvik v armádě mi dal jinou perspektivu. Život není jen o sportu. Veslování je důležité, ale mám i další cíle."

"A my se těšíme, až ji brzo uvítáme zpátky mezi námi," řekl velitel jednotky, podplukovník Craig Palmer. "A vím, že Heather se těší, až ji povoláme do boje."

Příběh olympijské šampionky je zajímavý i v tom, že ještě před pěti lety vůbec neveslovala. Pak si ji ale vybrali do programu Sporting Giants, který vymyslel Steve Redgrave. Tam dostala šanci vyzkoušet veslování, na které měla podle odborníků největší předpoklady.

"Tehdy nás tam bylo 4,5 tisíce, rozdělili nás do skupin po dvou stech lidech a říkali nám: Podívejte se kolem sebe, šampion her 2012 teď možná sedí mezi vámi. A já to opravdu dokázala, to je neskutečné."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze