Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Madrid se opakovat nebude, slibuje Svoboda

30 2004
Znojmo - Ian Thorp, Grant Hackett, Michael Phelps a Pieter van den Hoogenband. To budou hlavní osobnosti kraulařské dvoustovky na olympiádě. "Když se podívám do startovní listiny a do světových tabulek, je to aktuálně nejsilnější tratí na světě," řekl český plavec Květoslav Svoboda. Dobře tuší, že v souboji s nimi na medaili asi nedosáhne, finále je pro něj cílem.

Svoboda je v jednadvaceti letech dvojnásobným juniorským mistrem Evropy, evropským juniorským rekordmanem, má nespočet medailí z vrcholných soutěží v krátkém bazénu a loni byl na MS v Barceloně čtvrtý.

Na dvojnásobné trati, na níž je vicemistrem světa z krátkého bazénu z Moskvy 2002, nepoplave, vsadí na jeden pokus. Rozhodl se tak na letošním mistrovství Evropy v Madridu, kde byl šestý. "Tam se mi to finále nepovedlo, to se už nebude opakovat," slíbil si.

Jeho hlavními konkurenty budou Italové Filippo Magnini, překvapující mistr Evropy z Madridu či Emiliano Brembilla. "Ale já mám na to, abych v tom finále plaval. Jinak to pro mě bude zklamání," má jasno Svoboda.

V pátek před polednem se vrátil ze soustředění ve španělském městě Callella, kde naplaval za dva týdny závěrečné objemy, celkem 160 kilometrů.

"Byla to nádhera, vyšlo počasí, bazén super, povedlo se to," nacházel jen samou chválu. Sloužilo mu i zdraví. "To je bez problémů," pravil. Nyní ho čeká už pouze ladění formy doma. "Trochu do sprintu a do síly, ale hlavně ležení a procházky s přítelkyní," usmíval se svěřenec Jiřího Kyněry.

Je prý na tom dobře po fyzické stránce, nyní si musí vše ještě srovnat v hlavě. Aby se neopakovalo to, co v Madridu, kde chtěl medaili, ale nakonec to psychicky nezvládl. "To už jsem hodil za hlavu, teď mám před sebou cíl, který mi může nalinkovat budoucnost," pravil.

V Aténách by rád plaval oblíbenou dvoustovku třikrát, což by znamenalo, že by prošel do finále. Důležitá bude dopolední rozplavba 15. srpna. "Má být až v deset, což je dobře," podotkl. V osmnácti letech sbíral zkušenosti v Sydney, nyní se mu to může hodit.

"Tehdy jsem tam byl jako malé dítě. Skočil jsem tam, odplaval a jel domů," vzpomínal na první olympijský zážitek. "Ale aspoň vím, jaká mě čeká atmosféra. Ale už nechci jen sbírat zkušenosti," upozornil. Na aténskou výheň se dokonce těší. "Jsem teplomilný člověk, ať je třeba padesát, mě je to jedno," dodal.

Autoři: ,


Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz