Maier nebude v Sydney bez šancí

29 2000
Předpovědět výsledek jachtařských závodů je ošemetná věc, s tím se ztotožňují čeští reprezentanti Michal Maier a Lenka Šmídová před olympijskými hrami. "Hlavě po mě nechtějte slyšet, že skončím pátý. Každý chce přece být nejlepší, ale jak to dopadne, nemůže nikdo říci," tvrdí Maier, jeden z favoritů olympijské regaty v třídě Finn. Ve světovém žebříčku ISAF je pátý, stejné místo vybojoval na mistrovství světa a v posledním závodu v Itálii všechny olympijské soupeře porazil. "Těžko se dá říci, že bych plánoval super umístění. Strašně nerad tipuji předem," ujišťuje Maier, čtrnáctý na hrách v Atlantě před čtyřmi lety.

Jedním dechem ale dodává: "Chtěl bych v Sydney uspět, protože o tom to je. Mám asi větší šanci než předtím." Olympijská regata se uskuteční v Rushcutters Bay a organizátoři připravili celkem osm okruhů, tři z nich uzavřené v zálivu, jeden v jeho ústí a zbytek na otevřeném moři. "Venku na moři je silný proud a vlny, a to bude trochu laboratoř. Vnitřní
okruhy maličko připomínají české podmínky," řekl Maier. Finnaři pojedou deset až jedenáct soutěžních rozjížděk převážně na otevřeném moři, Šmídová ve třídě Evropa se bude pohybovat více v ústí zálivu.

Alchymií jachtařů se stává vybavení, vybrat ideální trup, správné plachty a stěžně, to je dlouhodobá práce. Závodníkům pomáhají počítače a například plachty, které používá Maier, snad jen ze třiceti procent dokončuje lidská ruka. "Materiálu jsem věnoval hodně času. Jsem detailně připravený na všechny možné podmínky, protože v Sydney je složitý revír. Vystřídal jsem tři lodě a myslím, že jsem tam poslal tu nejlepší," věří. Stěžně a plachty ještě vybírá a do Austrálie je poveze sebou v letadle.

Vyspělou jachtařkou se za poslední roky stala i Šmídová, soupeřky ji začaly brát vážně. "Naučila jsem se jezdit, mohu s nimi trénovat, což je velký pokrok," řekl jachtařka. Do dějiště her letí v pondělí, den po domácím mistrovství. "Plachty a stěžně beru sebou, loď dorazí později. Mezitím budu trénovat na náhradní lodi," přibližuje Šmídová a přiznává, že se moc netěší. "Olympiáda je velký stres. Člověk se nejdříve raduje, tvrdě připravuje, ale pak zjistí, že to není tak pěkné. Je to pro všechny shon, už abych to měla za sebou," řekla.

Olympijský závod je specifický, ve třídě Finn nastoupí jen 29 lodí, v Evropě o tři méně, proto je psychicky náročnější. "Každá chybička se projeví několikanásobně více než ve velkém pelotonu. Olympiáda je velký závod, ale je to víc nervozity," přitakává Maier a třídu Finn charakterizuje slovy: "Je to taková chlapská zábava na úrovni, rozumíme si navzájem. Víme, co kdo chce."

 

 

 

 

Autor:

Nejčtenější

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz